şükela:  tümü | bugün soru sor
26 entry daha
 • hakkında yapılan katherina muhabbeti tamamen yalandır. bu yalanı atanlar neredeyse 300 senedir "hacı adam am için satmış savaşı." diyerek sağda solda gezerler ancak bu konu hakkında en ufak bir bilgileri bile yoktur. fakat olayın aslı şudur:

  osmanlı ordusu, rus ordusunu bataklığın birinde kıstırmıştır. osmanlılar sayıca üstün olmalarına rağmen teknoloji olarak ruslardan bir hayli geridedirler. misal olması açısından şunu diyebilirim. osmanlı ordusunun topları 300 metre menzilli ve yivsizken, rus topları 2 km menzilli ve yivli toplardır. yani osmanlı neredeyse 150-200 yıl önceki teknolojiye sahiptir diyebiliriz.

  birde işin asıl can alıcı noktasıda şudur: osmanlı ordusunun içinde tarihçi raşid isminde bir vakanüvis vardır. bu adamlar padişahlar sefere çıkmayı bıraktıktan sonra orduyla sefere giderler, ne görürlerse yazarlar, hatta gizli toplantılara dahi girebilirlerdi. daha sonra bu yazılanlar istanbul'da divan-ı hümayunda okunur ve eğer paşanın bir hatası varsa gereği yapılır, başarısı varsa ona göre mükafatlandırılırdı. bir nevi padişahın gözü kulağıydı vakanüvisler.

  şimdi savaşa dönelim. neyse komutanlar toplanır, ruslara saldıralım onları imha edelim derler ve saldırır osmanlı. fakat ruslar saldırıyı hiç zorlanmadan püskürtür. tarihçi raşid şöyle yazar "allahtan ikindi vakti hücum ettik, hava karanlık olduğu için ruslar tüm osmanlı ordusunu değil yalnızca ordunun bir kısmını geri püskürttüklerini sandılar. yoksa halimiz duman olurdu." bu sırada çariçe katherina rus ordusuna katılır. askerlerin ellerinde ki altın gümüş vs ne varsa vermelerini ve bunu osmanlıya vereceklerini söyler. dediği yapılır herşey eritilip baltacı mehmet paşa'nın önüne getirilir. şimdi baltacının ne düşündüğünü tahmin etmek çok kolay. adam duruma bakınca şunları görüyor:

  1- adamlar zaten senden güçlüler. birde kaçacak yerleri olmadığı için ölümüne savaşacaklar.
  2- yeniçeriler durmadan huzursuzluk çıkarıyor.
  3- adamların çariçesi ayağına altınlarla, hazinelerle gelmiş ve sunacağın her türlü şartı kabul edecek.

  baltacıda tabi ki anlaşma yoluna gidiyor. yaptığı anlaşmada rus ordusunun silahlarını bırakması maddesini koyuyor ve istanbul'a dönüyor. istanbul'a dönüldüğünde baltacı'nın ayağını kaydırmak isteyen bir kısım devlet adamları şu meşhur çadırda sikiş yalanını ortaya atıyorlar. divan-ı hümayun toplantısında tarihçi raşid'in yazdıkları okunuyor ve baltacı mehmet paşa haklı bulunuyor. tabi adamın o sırada yaşının 90'ın üzerinde olduğunu söylemek gerekir. ama tabi bizim milletin kafası hep sikişe çalıştığından nedense gerçeğe değil de 1 günde çürütülen fakat 300 yıldır tekrarlanan şerefsizce iftiraya inanmayı tercih ediyorlar.

  not: şimdi sen beni ülkücü, muhafazakar, osmanlı hayranı vs. sanıyorsun ama değilim. devleti için en iyisini isteyen ve bunun için çabalayan bir insanın adını bu şekilde şerefsizce kirletmenin insanlık onuruna sığmayacağını düşünüyorum.
19 entry daha