şükela:  tümü | bugün
10 entry daha
  • 1940'larda jazz müziğinde bebop akımının doğuşu genelde modern jazz'ın başlangıcı olarak da kabul edilir. bu tarz, tekniğe ve beraberinde şarkı söylenebilen melodilerden ziyade karmaşık armonilere daha fazla önem veren küçük swing toplulukları tarafından geliştirilmiştir. bu hareketin babası alto saksofoncu charlie "bird" parkerdır * * ve trompetçi dizzy gillespie "diz" ilk müritlerindendir. dizzy daha büyük orkestralarda kurmuş ve kübalı vurmalı çalgıcılarla, mambo ritmlerini de içeren afro-kuba müziğini * tanıtmıştır. ama daha ziyade charlie parker ve diz'in kurdugu 5li ya da daha küçük gruplar bebop muziginin kurulmasına yardımcı olmuştur.

    bu akımdan önceki müzik türleri blues ve o günün popüler şarkılarını içerirken bebop akımını benimseyen jazzcıların meydana getirdikleri eserler popüler müzikten farklılaşmaya başlamış ve ilk defa jazz insanların dans etmesi için yapılmamaya başlanmıştır. eserler hızlı tempolu ve çalması güç 8lik notalardan oluşmaktaydı. çoğu bebop standartı populer parcalarin akor ilerlemelerinden meydana gelir, misal "i got rhythm" "how high the moon" v.s.. doğaçlamalar ise bu akorların işaret ettiği gamlar uzerinde yapılmaktaydı, ve kullanılan gamlar genelde pes 5lileri içermekteydi.

    solo calmanin yaninda eşlikte de bir takım yeni uygulamalar getirdi bebop akımı. davulcular daha az kontrbasçılara uyar oldular ve zil atakları fazlalaştı * * *. basçılar daha çok nabzı tutmaya başladılar bunu da akor ilerlemelerinin ana hatlarını cizerek ve ceyrek notalar calarak yaptilar. piyanistler daha hafif bir dokunusa sahip olmaya ve ozellikle sol el eskisi gibi sadece vuruslari belirtmeye ve akorlarin koklerini calmaya zorlanmamaya basladi. bu arada modern jazz standardi evrensel hale gelmeye basladi. yani ilk basta melodi hep birlikte calinip daha sonra her bir enstruman teker teker parcanin akor ilerlemelerine dayanarak solo atmaya basladi ve en sonda tekrar melodi birlikte calinip parca noktalandi.

    bir onceki kusaktan olan bir cok muzisyen bebop muziginin gelismesinde yardimci oldu. bunlar arasinda lester young *, coleman hawkins *, roy elridge, charlie christian, jimmy blanton ve jo jones gosterilebilir. ayrica diger muzisyenler saksofoncu sonny stitt ve lucky thompson, tompetci fats navarro, kenny dorham ve miles davis * piyanist bud powell *, duke jordan, al haig ve thelonious monk *, vibrafoncu milt jackson kontrbasci oscar pettiford, tommy potter ve charles mingus, davulcu max roach, kenny clarke ve `roy haynes. miles, monk ve mingus'un daha sonra bebop sonrası calışmaları olmuştur.
28 entry daha