şükela:  tümü | bugün
42 entry daha
 • mallığın daniskası.

  bir kaç soru:

  - tecrübe nedir? nasıl ölçülür? nasıl kazanılır?
  - "tecrübeliyim" demek için kaç bin kilometre araç kullanmış olmak gerekir?
  - cevap 100.000 veyahut 500.000 veyahut 1.000.000 falan ise, otobüs şöförlerinin, taksicilerin asla kaza yapmaması gerekiyor - çünkü çok kilometre yapıyorlar. demekki tecrübe, yapılan kilometre ile ölçülebilen birşey değil.

  - aracı tanımak nedir? aracın tanınıp tanınmadığı nasıl ölçülür, buna nasıl hüküm verilir?
  -aracın hangi durumda hangi tepkiyi verebileceğinden ne kadar emin olabiliriz?
  - koskocaman bir araç içerisinde, kaputun altında veyahut fren disklerinde veyahut başka bir yerde ufak bir cıvatanın oynamadığına, direksiyonun boşalmayacağına ne bileyim işte birşeyler olmayacağına nasıl emin olabiliyoruz?
  - aracı yeteri kadar tanıdığını düşünen biri bunların ne zaman gerçekleşebileceğini de tahmin edebilir mi?

  - iyi araç nedir? audi q7 ile otobanda giden bir adamın direksiyonu bir anda boşalabiliyorsa lütfen biri bana kaliteli, iyi, sağlam aracın tanımını yapsın.
  - başka sürüclerin ne tepki vereceğini biliyor olmak nedir? insan, karşısındaki insanın ne yapacağını önceden kestirmekte ne kadar isabetli olabilir?

  - insan faktörü? bir arkadaşınızla konuşurken bir anda hayalarınıza tekme atmayacağından nasıl emin olabiliyorsunuz? insan özgün ve kendi kendine karar verebilen bir varlıktır, bazen toplumsal baskılardan sıyrılıp kendi iradesiyle beklentilerin aksi yönünde tepki verebilir.

  tecrübeliyim, aracımı tanıyorum, insanların ne yapacağını kestiriyorum, arabam çok kaliteli gibi argümanlar ne kadar sağlıklı? ne kadar dayanıklı?

  dünya'da bilim literatüründe siyah kuğular keşfedilmeden önce bütün kuğular beyaz zannediliyordu. çünkü bugüne kadar görülen bütün kuğular beyaz idi, bin tane, milyon tane kuğununun hepsi beyazdı. 1milyonbirinci kuğu ise siyah çıkınca kuğuların sadece beyaz olabildiklerine dair bütün kalıplar suya düştü. birşeyden emin olabilmek için kaç kere denemek\görmek yeterlidir? "şu kadar kez test edilince sıkıntı yok" diyebildiğimiz, ve "emin olabildiğimiz" herhangi birşey var mı?

  adrenalinizi sikeyim sizin.
96 entry daha