şükela:  tümü | bugün
9 entry daha
 • spoiler'le başlıyorum, kitapla ve hikayeyle ilgili önemli bilgiler içerebilir;

  eddard stark'ın piçoğlu olmama ihtimali olan kişi, muhtemelen ejder-kurt kanı taşımaktadır, şöyle ki;

  öncelikle tanıtalım entrymizde geçecek kişileri; rhaegar targaryen, nam-ı diğer mad king'in oğlu, kralın varisi. robert baratheon (kral robert) tarafından öldürüldü.

  lyanna stark; eddard stark'ın kızkardeşi. robert baratheon'un karısı, sevdiği kadın.

  lyanna stark, 7 krallıktaki en güzel kadındır. ned'in (eddard stark) çocukluk arkadaşı robert baratheon da lyanna'a deliler gibi aşıktır. nitekim ikisi başgöz edilecektir. rhaegar targaryen ise krallığın varisidir ve çok güçlü bir karakterdir. babasının aksine halka karşı merhametli, yetenekli bir savaşçı ve zeki bir adamdır. aynı zamanda yeteneklidir de. (sanatta, müzikte) dragonprince olarak anılmaktadır. cercei lannister, (robert baratheon'un karısı, kraliçe) kitapta bir bölümde kendisinden bahsederken, babası tywin lannister'ın halk tarafından deli kral'a göre 2 kat daha itibar gördüğünü fakat rhaegar targaryen'in gördüğü itibarın yarısı kadar görmediğini söylemektedir.

  günlerden bir gün, lord whent (house of whent lord'u) kızını onurlandırmak adına büyük bir parti ve turnuva düzenler. deli kral aerys de partiye teşrif eder. tabii oğlu rhaegar da gelir ve 3 aşamada yapılan turnuvada, jousting dalında çarpışır. krallıktaki gelmiş geçmiş en yetenekli savaşçılardan birisi olan barristan selmy'yi yenerek şampiyon olur, lord robert baratheon da aynı turnuvada melee dalında yarışıp şampiyon olmuştur. prens rhaegar, partide içli bir şarkı söyler ve lyanna stark gözyaşlarını tutamaz. lyanna stark'ın orada rhaegar'a aşık olduğu rivayet edilir ki evli olmasına rağmen rhaegar da ona tutulmuştur. daha sonra rhaegar, şampiyon olarak, lyanna'ı aşk ve güzellik kraliçesi seçer.

  bu olaylardan bir süre sonra rhaegar, lyanna'ı kaçırır. zaten krallıkta her şey deli kral yüzünden pamuk ipliğine bağlıyken, robert baratheon sevdiği kadının kaçırılmasını tetikleyici bir unsur olarak görür, tabii kızkardeşi kaçırılan, ağabeyi ve babası deli kral tarafından öldürülen ned stark çok geçmeden çocukluk arkadaşı robert'ın yanında saf alarak, deli kral'a isyan ederler. bu savaşlarda, robert, rhaegar'ı öldürür. ned de yanına 6 tane yetenekli savaşçıyı alıp, kızkardeşinin götürüldüğü kuleye gider. kulede krallığın 3 tane muhafızı bulunmaktadır. tabii bu durum şaşırtıcıdır. kralın şahsi muhafızları olan bu kişiler, kralın yanı dururken, bu kuleyi korumaktadır. ned stark, muhafızları öldürüp kardeşinin yanına ulaşır ama kardeşi ölmek üzeredir. son sözleri "söz ver bana ned" olur.

  kitapta da belli yerlerde, ned stark çocuklarından bahsederken, jon snow'u onların arasına koymaz. nedeni piç olması olamaz çünkü eddard stark o karakterde bir adam değildir. daha da ötesi, eddard stark'ın karakteri, evliyken bir fahişeyle birlikte olup piç bir çocuğu peydahlayacak bir karakter değildir.

  yaygın olan bir görüş var game of thrones hayranları arasında, jon snow, eddard stark'ın oğlu değil, yeğenidir. jon snow, prens rhaegar targaryen ile lyanna stark'ın yasak aşkının meyvesidir. lyanna'nın son sözleri, "oğluma iyi bak, söz ver bana" olması muhtemeldir. robert'ın gazabından korkan ve kızkardeşinin anısına leke sürmek istemeyen ned, olayı kendi çocuğuymuş gibi örtbas etmiştir.

  bu yüzden eddard stark, jon'a bile annesi hakkında söz edememiştir. jon snow, targaryen soyundan gelmektedir. hikayede çok önemli bir yere sahiptir.
978 entry daha