şükela:  tümü | bugün soru sor
5 entry daha
 • benim için ne uktedir...

  4 yıl, ankara-biga arası gidip durdum. çok şey değişti ama ben anladım ki; değişmeyen tek şey abimden kalan bavullar.

  o adam da, üniversite yıllarında onlarla 3-4 yıl yolculuk yapmıştır ama nasıl sağlam yapmışlarsa o bavulları; bir türlü yırtılmaları, patlamaları mümkün olmamıştır. yalan olmasın, bir kere birinin fermuarı bozulmuştur ama anne müdahalesiyle eskisinden daha sağlam olmuştur.

  abimden kalan bavullar tabi ki tekerlekli değil. zira abime o bavullar alınırken tekerlek daha yeni icat olmuştu,''ne yapsak lan acaba bunla?'' diye düşünülüyordu.

  abimin bavulları; valiz mi spor çanta mı belli olmayan, 3-4 tane t-shirt, kot pantolonla içinde koca bir dünyayı barındırıyormuşçasına şişen ve verimli kullanabilmek için tek şartının ''anne olmak'' olduğu bavullardı.-anneyseniz gerçekten dünyayı içine sığdırabilirdiniz.-

  ankara aşti'de, her otobüsten indiğimde o iki bavul elimdeyken; ''seni yenecem istanbul'' dememek için kendimi zor tutuyorum. çünkü tam da o ambiyansı veren bavullar, bir tek kılıfsız bağlama eksik elimde.

  ailemle en az 5-6 kere bu mevzuyu(-ya bi tekerlekli valiz alalım artık, taşıması zor bunları!) konuştum. annemim cevabı her seferinde aynıydı; ''dedenin amerika'dan getirdiği bavullarla gitsen daha mı iyi olurdu? kullanılmaz hale gelince alırız zaten''. evet. bir memur çocuğunun hiç de yabancı olmadığı satın alma teorisi; ''kullanılmaz hale gelince\bozulunca\kopunca\kırılınca satın almak'' yine karşıma çıkmıştı. dedemin amerika'dan getirdiği bavullar ise;
  ''seni yenecem seattle''

  şu anda ben, elimde o şeylerle kartopu gibi ilerlerken, yanımdan tekerlekli valizle geçen birini gördüğümde; ağustos ayı öğlen 12'de ağzına kadar dolu bir belediye otobüsünün tam da körük kısmında, yanımda mantıcıdan yeni çıkmış bir dayıyla ayakta beklerken, sıcaktan buğulanmış camdan, otobüsün yanından geçen üstü açık bir ferrari 360 spider görmüş kadar acı çekiyorum. hayatı sorguluyorum.(bu arabanın adını ''üçyüzatmış sıpaydır'' diye okuduğum sürece bir arabam olmayacak. zaten şu anda da ''hangar onsekiz'' dinliyorum...)

  çok mu pahalı bu tekerlekli bavullar, hayır. ama benimkiler hala iş görüyor, yenisini niye alayım?
6 entry daha