şükela:  tümü | bugün
13 entry daha
  • öncelikle (bkz: mario/@hooker with a penis)
    mario'nun yaratıcısı, joust isimli oyundan "baş karakterin bir ikincisi olsa da insanlar sırayla oynasa" ilhamını alıp, ikinci bir karakter yaratmaya karar verir. işte bu karakter, luigi'dir. luigi, hikayeye göre mario'nun küçük kardeşidir, mario bros. oyununda ortaya çıktığı için (donkey kong'da değil) o da abisi gibi muslukçudur.
    mario'nun çizimindeki sebeplerin tamamen aynısından dolayı, (bkz entry'nin başındaki bkz) luigi de aslında mario'yla tamamen aynı, sadece farklı renklerde tasarlanmıştır. luigi'nin mario'dan daha uzun, daha sıska olması sonraki oyunlarda (ikinci mario'da) ortaya çıkmıştır. tabii ikinci mario yayınlanmadan önce bir sürü poster, oyun kartı vs.'de de bu şekilde resmedilmiştir.

    nintendo, karakterlerim isimlendirilmesinde çeşitli şartlar koşarmış, tabii ki marka değeri yaratabilmek için. mario ismine karar verildikten sonra (yine bkz baştaki bkz) diğer karakterin isminin ne olacağına karar verilirken, abd'deki nintendo merkez binasının yakınındaki "mario & luigi's" isimli pizzacıdan esinlenmişler.

    ayrıca şunun da farkına varmışlar, japonca'da ruiji sözcüğü, "benzer" anlamına gelmektedir. luigi de mario'nun tıpkısı gibi çizildiğinden fonetik olarak da uygun bir isim olduğunu düşünmüşler.
9 entry daha