şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
  • kastilyalı isabelle olarak da bilinir. ispanyolların, iber yarımadasında dağınık krallıklar olarak bulundukdukları bir dönemde aragonlu ferdinand ile yaptığı evlilik aragon ve kastilya gibi iki önemli krallığı bir araya getirmiştir.

    bu çiftin tarihteki önemi m.s. 711 yılından itibaren yaklaşık 780 yıl ispanya'nın güneyinde yaşamış olan endülüs emevilerini ispanya'dan atmalarıdır. (bkz: reconquista) granada'daki son kalenin de 1492'de düşmesi ile ispanya krallığı adına toprak bütünlüğü sağlanmıştır. son kale olan granada'nın düşmesi ve şehrin anahtarının arap emiri tarafından ispanyol monarklara teslim edilişi şu resimde görülebilir.

    bu noktadan sonra isabelle ve ferdinand'ın ilk işi yahudileri topraklarından kovmak olmuştur. söz konusu yahudiler'e osmanlı kucak açmıştır. ikinci bayezit'in gönderdiği gemilerle istanbul'a getirilmiş ve yerleştirilmişlerdir.

    koyu bir katolik olan isabelle ispanya'nın toprak ve din bütünlüğünü sağladığı için ve aynı zamanda kristof kolomb'u yeni ticaret yolları bulması için finanse ettiği için büyük saygı duyulan bir kraliçedir. onun döneminde atılan adımlarla ispanya güney amerika'da sömürgeci bir güç olmuş ve gelecekte güçlü bir imparatorluk haline gelmiştir. kendisinin ispanya'nın bir çok yerinde heykelleri vardır.

    isabelle'in bir monark olarak askeri ve idari anlamda tüm başarılarına rağmen müslüman ve yahudileri ispanya'dan silah zoruyla kovması ve güney amerika'nın keşfedilip orda ispanyol kolonizasyonunun başlamasına sebep olması nedeniyle dünyaya kan ve gözyaşı tohumları ekmiş biri olduğunu da hatırlatalım. zira hernan cortez gibi insanlık düşmanı bir cani onun sayesinde kana doymuştur.
3 entry daha