şükela:  tümü | bugün
7 entry daha
  • kadir cangızbay hocanın bu konuda harika bir yazısı var hiçkimsenin cumhuriyeti sf. 87-88 [okuma kolaylığı açısından 3 paragrafa böldüm, tink]:

    (...) "ben kadir'im kadir'im de kadir'im, ne mutlu ki kadir'im." böyle bir şey, ayıp falan da doğrudan doğruya zavallılık. ama birileri karşıma geçip de "sen kadir değilsin; yani sen, sen değilsin" dediğinde, "hayır, ben kadir'im" diye direnmek, ekstradan bir şereflilik değil, insanın aynada kendi yüzüne bakabilecek kadar bir haysiyete sahip olabilmesinin asgarî koşuludur.

    diyelim, hem miyopların hem de hipermetropların bulunduğu, ama bunların hepsine zorla miyop gözlüğü takıldığı, yani her şeyin miyoplara göre düzenlendiği bir yerde, gözü miyop değil de hipermetrop olanların "yok ben miyop değilim" demesi, hipermetrop şovenizmi olmayacağı gibi, bu koşullarda miyop şovenizmi yapıyor olmak için de illaki "yaşasın miyoplar, en büyük miyoplar, başka büyük yok" vs... diye bağırmaya hiç mi hiç gerek olmayıp, hipermetroplara da zorla miyop gözlüğü takılmasına karşı çıkmamak, yani sadece susmak bile miyop şovenizminin yeniden üretimine katkıda bulunmak demektir. burada miyobun, miyobum demeye hiç mi hiç ihtiyacı yoktur, zira her şey zaten miyoplara göre ayarlanmıştır; bu durumda miyop, kendi farklılığını hiç dile getirmez ve bu sayede de hiçbir ayırım gözetmiyor gibi görünür iken, aslında kendisinin hazır bulunduğu düzenlemeye içkin olan miyop şovenizminin en sadık neferi durumundadır. kendisi hipermetrop olduğu halde miyop gözlüğü takmaya zorlanan, buna karşı çıkacaksa iser istemez kendisinin miyop değil hipermetrop olduğunu vurgulamak zorunda kalan kişi ise, böyle yaptığı için ilk ağızda "bak işte, adama bak, hipermetropluğunu amma da ön plana çıkartıyor, oysa biz hiç miyopluğumuzdan söz ediyor muyuz" denilip ayrımcılık yapılıyormuş gibi gösterilebilecek olsa da, kendi hipermetropluğunu ortaya koymakla, aslında "görme hakkı" üzerindeki tekeli kırıp bu hakkı herkese açmış, dolayısıyla hipermetropluğunun ötesinde geçip evrensel anlamda insanı kucaklar hale gelmiş olacaktır.

    kısacası 'kürt yoktur' denilen ya da kürdün yok sayıldığı bir ortamda 'ben kürdüm' demek, kesinlikle kürtçülük değil, insan olmanın asgarî gereği iken, bu aynı ortamda, insanın değil türklüğüyle övünmek, bu duruma karşı çıkmayıp sadece sessiz kalması bile, aslında şovenizmin yeniden üretimine katkıda bulunması demektir...
40 entry daha