şükela:  tümü | bugün
39 entry daha
 • filminin çekilmesine sanırım biraz geç karar verilmiş kitap. tabi önce bu kitabın filminin çekilmesi için bir zeminin oluşması gerekiyordu ve bu da zaman aldı diyebiliriz. bu zaman zarfında da: (aşağısı kitapla ve diziyle ilgili spoiler, filmle ilgili de muhtemel spoiler içerir)

  --- spoiler ---

  --- `kitapla ve diziyle ilgili spoiler, filmle ilgili de muhtemel spoiler` ---

  kitap dört ana başlıktan oluşuyor.
  1- red kit ve hikayesi
  2-ssk işhanındaki adam yaralama olayı
  3-bahar
  4-toros vs megane hikayesi

  birinci hikaye filmin muhtemel ana konusu. kitabı okumamışlar için bura ile ilgili spoiler vermek doğru olmaz. ama bu kısımı ilgilendiren aşağıda bir bölüm olacak.

  ikinci hikaye ssk işhanındaki adam yaralama olayı -ki bu olay entry'nin başında belirttiğim, filmin çekiliş kararının geç verildiğine delalet. çünkü bu hikaye dizide işlendi. çoğunluk hatırlar, ben tek cümleyle konuyu özetleyeyim. ben oldum cinayet. evet akbabanın herkesi ağlatan o müthiş tiratı kitabın neredeyse 3 bölümünde bir işlenmiş bir bölüm.

  üçüncü hikayeye geçmedense birinci hikaye kısmında belirttiğim yere dönmemiz gerekiyor. çünkü bu da senaryonun devamlılığı açısından önemli bir kısım çünkü kitapta red kit ile behzat ç. ilk olarak bir psikolog profesör'ün ofisinde karşılaşıyorlar. red kit hikayesi içinde profesör'ün ofisi çok önemli bir yer tutuyor çünkü geçmişte yaşadıkları ile ilgili flashbackler , red kit'in bugün yaptıklarının gerekçeleri o kısımda irdeleniyor. behzat ç.'nin ise red kit'i ilk gördüğü yer orası. daha ortada fol ve yumurta ile ilgili teori yokken bile behzat ç. bazı şeyleri hissediyor. peki behzat ç. neden profesör'ün ofisine geliyor? işte bu da yine dizide işlenen ssk işhanı olayı ve ona bağlı soruşturma ile alakalı.

  üçüncü hikaye bahar hikayesi ki, burası öyle veya böyle kitaptan filme aktarılmaması en kolay kısım. bahar yoksa da zaten, çoğu kişi eleştiri bile yapmaz. kitaba sadık kalınmamış diye. ama burada ufak bir not. dizide bu kısım da işlendi. baharın kızının kolunun kırılması, hastanede yaşananlar ve behzat ç. vs ulaş sorunu. ama burada küçük bir spoiler bence kimseyi rahatsız etmez. dizide baharın bir oğlu ve bir kızı var. kitapta ise baharın iki oğlu var.

  dördüncü hikaye ise bana göre kitabın filme aktarılabilecek en zor kısmı. toros vs megane hikayesi. ama bu hikaye filme aktarılmış sanırım. çünkü film çekimleri sırasında çıkan bir haberde ankara'da ters yatan bir arabanın polisi alarma geçirdiği ama sonradan arabanın film çekimi için caddenin ortasında yer aldığının anlaşıldığı haberi çıkmıştı. bu konu ciddi profesyonellik gerektiriyor bence. bakalım toros vs megane kısmı filmde nasıl yer alacak...

  bu arada kitapta sanırım bir kez ercü lafı geçiyor, onda da ercü'nün kim olduğu belli değil. bir de bu kadar konuştuk bir de heyecanlandırıcı yorumda bulunalım: red kit hikayesi tam bir bomba... inanılmaz bir kurguyla işlenmiş. yukarıdaki çekincelerimin sebebi de zaten bu inanılmaz kurgunun parçalanması.

  --- `kitapla ve diziyle ilgili spoiler, filmle ilgili de muhtemel spoiler` ---
  --- spoiler ---

  spoiler'ın üst kısmını `bu zaman zarfında da:` diyerek bırakmıştık... evet bu zaman zarfında da kitaptaki bazı olaylar, dizi sebebi ile filmi yutmuş gibi görünüyor.

  sanırım bu sebeple kitabın belki ana hikayesi değil ama yan hikayeleri kitap ile bağlantılı olmayacak. şahsen bu beni rahatsız etmekten çok heyecanlandırıyor. umarım en az dizisi kadar sağlam bir film izleriz.
45 entry daha