şükela:  tümü | bugün
16 entry daha
 • ozon triatomik oksijen adı verilen 3 atomlu bir bileşendir. genel olarak dünyada güçlü oksidatif özellikleri ile makromoleküllerin yıkılması esasına dayanan prensiplerle içme suyu dezenfeksiyonunda ve tıbbı aletlerin sterilizasyonunda kullanılıyor.

  tıbbi olarak kullanılması christian friedrich schönbein adlı alman kimyagerin 1840'lı yıllarda yaptığı çalışmaların akabinde başlıyor. 1. ve 2. dünya savaşları sırasında ilaç endüstrisinin seri üretimdeki yetersizlikleri sebebiyle yaralı askerlerin kronikleşmiş açık yara tedavilerinde aktif şekilde kullanımına geçiliyor.

  oksijen döngüsünün insan metabolizmasının temel gereksinimlerinden biri olduğu aşikar. yetersiz ve kalitesiz respirasyon metabolizmada kalıcı hasarlara sebep olup vücutta serbest radikalleri ortaya çıkarmaktadır. ozon tedavisinde temel prensip metabolizmadaki çözünmüş oksijenin oranın arttırılması prensibine dayanır ve lise 2'ye kadar biyoloji görmüş her insan vücut içerisindeki bu çevrimleri kolaylıkla anlayabilir.

  tıbbi ozonun bakteri, mantar öldürücü ve virostatik özellikleri olduğu bilinmektedir. enfekte yaraların temizlenmesinde, bakteri ve viral hastalıklarda yaygın olarak kullanıma geçilmiş durumdadır.

  dolaşımı uyarıcı etkisi dolaşım bozukluklarında kullanılmasını sağlar ve bu nedenle organik fonksiyonları canlandırma açısından çok değerlidir. düşük konsantrasyonda uygulanıldığında organizmanın kendi direncini harekete geçirir; bir nevi ozon bağışıklık sistemini yeniden aktive eder. kronikleşmiş rahatsızlıklarda bağışıklık sisteminin durumu içselleştirmesinden mütevellit enfeksiyona reaksiyon süreci bir süre sonra yavaşlayıp tamamen durma noktasına gelmektedir. ozon tetikleyici misyonu sayesinde bağışıklık sisteminin reaktivasyonuna inanılmaz boyutlarda etki eder ve metabolizma kronik rahatsızlığa sebep olan molekülleri tekrar antijen olarak kabul edip tedaviye başlar.

  bu aktivasyona yanıt olarak vücudun bağışıklık hücreleri sitokin denilen özel taşıyıcılar üretirler. (bkz: interferon/@sosruquo) ve (bkz: interleukin) gibi. bunlar da diğer bağışıklık hücrelerini bilgilendirerek büyük bağışıklık sistemi boyunca bir dizi pozitif değişim yaratırlar.

  tıbbi ozon terapisinin bağışıklık sistemi zayıflamış hastaların immün aktivasyonu açısından son derece yararlı olduğu görülmektedir.

  hastanın kanının alınıp ozon bombardımanı akabinde tekrar hastaya uygulanması, 'majör otohemoterapi', yoluyla düşük konsantrasyonlarda uygulanan ozon vücudun kendi anti-oksidanlarını ve radikal skavengerlerini harekete geçirir.

  uygulama açısında solunum yoluyla penetrasyon, ozonun yıkıcı özellikleri sebebiyle günümüz itibariyle tercih edilen bir yöntem olmaktan çıkmıştır. ozonun tartışılagelen yan etkileri zaten bu metod üzerinden devam etmektedir.

  yaptığım bir kaç araştırmayla yakın bir geçmişe kadar amerika birleşik devletleri'nde florida haricinde ozon tedavisi yasaklı tedaviler arasında yerini almaktaymış. buna dair şöyle bir hipotez kurulmakta;

  dış gelirlerinin büyük kısmını uzay teknolojileri ve ilaç-biyomedikal endüstrilerinin ihracından elde eden abd, ozon terapi gibi ucuz ve seri bir tedavi yöntemi ile ekonomik olarak sekteye uğrama korkusuyla ozon terapiyi eyatletlerinin birçoğunda yasaklılar listesine eklemiştir. lakin şu anda 52 eyaletin 12-13 tanesinde yasal sıkıntı yaratmayacak şeklide kullanımı serbet bırakılmıştır.

  günümüzde sosyal devlet anlayışının gelişmiş olduğu ülkeler yıllardır ozon tedavisini aktif olarak kullanarak ilaç harcamalarını yüksek oranda kısmış bulunmakta. küba, almanya, japonya ve rusya bunların başında gelen ülkeler.

  ozon terapinin bağışıklık sistemi re-aktivasyonu haricinde;

  - hepatit gibi karaciğer ile herpes kökenli virütal hastalıklarlarda
  - yanık ve enflamasyonlu deri problemlerinde
  - dolaşım bozuklukları ile geriatri alanında
  - kanser tedavilerinde yan uyarıcı ve tedaviyi hızlandırıcı olarak
  - anti-aging, yorgunluk, bitkinlik ve büyük şehir hastalıklarında
  - bağırsak problemlerinde
  - görme dejenerasyonlarında
  -romatizma/ artrit rahatsızlıklarında

  aktif olarak kullanılabildiği bilinmekte ve %80 üzerinde tedavilere olumlu sonuç alınmaktadır.

  ozon terapi bilgi sahibi olmadan göz ardı edilemeyecek kadar değerli bir tedavi yöntemidir. ucuzdur, basittir ve tedavi sonrası komplikasyon oranı kullandığımız birçok ilaca nazaran çok daha düşük yüzdelerde seyretmektedir.

  daha detaylı ve tıbbi bilgi almak isteyenler renate viebahn-haensler'in yazdığı 'ozonun tıpta kullanımı' adlı kitabı okuyabilirler. kitabın türkçe baskısı da bulunmakta.
44 entry daha
hesabın var mı? giriş yap