şükela:  tümü | bugün
 • erkek kaynaklı gebelik bloğu olarak da isimlendirilen durum. olay genelde kemirgenlere ait. aslanlarda da olabiliyormuş. olan biten de şu;

  bir kemirgen bir kemirgenle çiftleşiyor, üzerinden çok zaman geçmeden, bu dişi, kendisini dölleyen erkekten başka bir erkekle karşılaşırsa, döllenen yumurtanın, rahme yerleşememe, bir nevi düşük yapma durumu. olayı 1959 yılında hilda m. bruce tanımlamış. hilda, hamile hayvanı, karnındaki bebeğin sahibi olmayan erkekle aynı kafese koyunca, bu grupta düşük oranının çok arttığını bulmuş. deneyi daha da ilerletmiş ve gebe dişinin yanına kısırlaştırılmış veya yavru erkekler koymuş, bakmış düşük artışı falan yok. şu sonuca varmış hilda, bir şekilde aynı ortama üreme çağında sağlıklı erkek koyunca, dişi düşük yapıyor.

  peki olay nasıl oluyor? dişi yeni erkeği, idrarda bulunan feromonlarından tanıyor. eğer kendisini dölleyen erkeğin kokusunu alırsa sorun yok, bu gebeliğin devamı yönünde etki ediyor, fakat sağlıklı başka erkek kokusu alırsa, oluşan hormonal değişiklik, embriyonun rahme yerleşmesini engelliyor ve düşük oluyor. dişi yeniden çiftleşebilir hale geliyor. bu olay dişinin burnundaki özel bir yapı sayesinde oluyor. buradan sonrası spoiler içermekte:)

  --- spoiler ---
  -hey, ben yeni erkek, işeyeyim, sen de düşük yap, sevişelim, şırrrrrr...
  -snıf snıf, hmmm koç gibi erkek sidiği koktu, hipotalamusum, dopamin salgılasın, o da gitsin hipofizden, prolaktin salgısını baskılasın, prolaktin azalınca, rahmim greve girsin, döllenmiş yumurta da üvey evlat muamelesi görsün, düşsün, heyooo
  --- spoiler ---

  şaka bir yana olay tam da böyle oluyor. eğer ki ecnebi oğlan sidiği kokusu, yumurta rahme yerleştikten sonra alınırsa, ortada ne bruce ne etki. yani zaman önemli, erken alınmalı koku. şimdi akış şemasını kavradık, peki neden?

  sağlıklı ve güçlü erkek = bol ve daha kokulu sidik. baba adayının, kokusunu bastırabilirse, yeni sidik sahibi, dişi bunu düşüreyim de bununla şey edeyim, yavrumun istikbali kurtulsun demekte. dişi bu şekilde kendi ortamının bulabildiği en güçlüsü ile çiftleşmekte, bu sayede zayıf soya giden gereksiz gebelik yükünden kurtulmakta.

  bu yazdıklarımın ışığında, insan ırkı için paralel çıkarımlar yapardım ama bu kadar emek verdiğim girdinin, zamanın ötesinde olmasından gurur duyulan entrylerklasmanımda en tepeye oturmasını istemedim. fakat bilimsel gelişim açısından bakacak olursak, insana ne kazandırdı bruce etkisi? bu bölümden sonra hayali konuşmalar insan ırkı üyeleri arasında geçmektedir.

  -merhaba, ben taylan, tanışalım mı?
  -olur, tabi, ben de hayal.
  olaylar gelişir, kız ruh ikizini bulduğunu falan düşünür. sevişilir. sabah, esmerler esmeri taylan, kendine yakışır hareketle, bir not bile bırakmadan, çekip gitmiştir, yavşak ya...
  -(iç ses) ahhh hayal ahhh, ne yaptın sen. adamın adı taylan, herif esmer. neyse eczaneye gideyim de bir ertesi gün hapı alayım, tamam çocuk da yaparım kariyer de, ama ne gerek var çocuğumun yavşak olmasına.

  evet bruce etkisi sayesinde doğmuştur, ertesi gün hapı fikri. istenmeyen gebelik ihtimalinde, ana rahmi yukarda spoiler arası verilen mekanizmaya benzer bir yolla, köreltilir ve gebelik oluşmaz.
4 entry daha