şükela:  tümü | bugün
 • yıllarca internet, bbs gibi ortamlarda vatani hizmetini yapmış, halen bu ortamların içinde bulunan biri olarak, bir şekilde bu konular ile ilgili az çok bir tecrübe edindiğimi, bu tecrübelerin zamanla iyice olgunlaştığını ve dahi artık yanılma payımı minimale indirdiğimi fark ettiğim şu günlerde, böyle bir konuyu enine boyuna irdelemek, gençliğe yol göstermek farz olmuştur kanaatindeyim.

  ha şimdi bi iki taneniz çıkıp beni delirtmek için 'la yaarrrraamın kahyası mısın ortamın alimi uleması mısın yalan onlar banane inanmıyorum ben' diyebilir, 'şahsi fikirlerimdir, yarası olan gocunur' der kaçarım o zaman

  önce konumuzu başlıklara ayıralım, parça parça inceleyelim.
  online ortamlarda ilişkiler kaç türlü olabilir?

  ikili ilişkiler: sonsuzun ikili permütasyonları kadar sınırsız bir niceliğe, bununla bir o kadar ters orantılı niteliğe sahip ilişkiler. icq, sözlük, bbs, mail gibi ortamlarda genellikle kurulan ilişki türüdür. 'tanışıklık'tan 'sevgili'liğe uzanan bir yelpazenin herhangi noktasında bulunabilir.

  yakın çevresel ilişkiler: bir nevi çok yakınız yaklaşımı. ikili ilişkileri ortak insanlar etrafında dönen görece küçük bir kitlenin bir araya gelmesi ile ortaya çıkar. online başlayıp reel hayatta devam eden arkadaşlıklardır.

  sosyal ilişkiler: irc dönemlerinde 'kanal toplantısı', hitnet zamanında hitnet toplantıları, sözlük zirveleri vs gibi genel olarak birbirini birebir tanımayan ve fakat en azından 'adını duydum' diyebilen insanların spesifik bir konu veya yalnızca eğlenmek için bir araya gelip kaynaştığı, çoğunlukla yüzeysel ilişkiler, "eğlence arkadaşlıkları".

  şimdi gelin bu farklı ilişki çeşitlerini derinlemesine inceleyelim.
43 entry daha