şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
 • yakın çevresel ilişkiler:
  ------------------------

  elbette önce ikili ilişkiler ile başlar bunlar. ikili ilişkilerin başarılı olanları (read: devamlı olanları) sürekli arkadaşlıklara dönüşmeye başladığında, fark edilir ki, ikili ilişki içinde olduğunuz, ve bu durumdan memnun olduğunuz insan sayısı bir değildir.
  ortalama 5-10 kişilik yakın çevre grupları oluşur. grup dahilindeki insanlar, ikili ilişki içinde bulunmaktan memnun oldukları insanlar ile diğerlerini kaynaştırmaya çalışır, zaman zaman başarılı olur zaman zaman olamaz.

  böyle durumlarda bir çok ilginç konu vardır incelenesi. öncelikle 'sevgilimleşme' durumlarıdır ilk dikkati çeken.
  şöyle ki, arkadaşlık ile belirsizlik arasındaki ince çizginin geçilmiş olduğu 'yakın' arkadaşlarınız ile bir sevgililik söz konusu, genelde olamaz. ancak yakın arkadaşlarınızın çevrenize soktuğu diğer yakın arkadaşları?

  gözlemlediğim kadarıyla, bir çevre içinde birbiriyle önceden bağımsız olan insanlar arasındaki (yanlış anlamayın) 'çiftleşme' oranı, doğal olarak aynı çevrenin içinde bulunan insanlar arasındakinden daha fazla.

  gerçi bunun normal hayattaki durumlardan bir farkı yok, ama zaten bu yakın çevresel ilişkiler artık net hayatından çıkmış, günlük görüşülür insanlar haline gelmiş kişiler arasında yaşandığından, araya sıkıştırmakta sakınca görmedim.

  tabii sevgili haline gelmek iyi bir şeydir ancak sonuçları nelerdir mesela?

  sevgililer öncelikle grup dışında kalmak isterler, en doğal haklarıdır. bu grupta hafiften çatırdama yaratsa da çok sorun edilmez.

  peki bu sevgililer ayrılırlarsa? 'sevgili' kurumunun iki tarafı ile de yakın olan, ve aynı çevreyi paylaşan, bu çevreyi paylaşmaktan mutlu olan insanlar ne yaparlar?

  işte tam da o noktada 'yakın çevresel ilişkiler' boka batar. grup en azından ikiye bölünür, farklı farklı gruplar oluşur. hoş değildir, ama kaçınılmazdır.

  aynı şekilde grup içinde husumet, arkadan iş çevirme her şey mümkündür. daha fazla üzerinde durmuyorum zira günlük hayatta her daim karşımıza çıkan bişeylerin kökü lisede, üniversitede değil de internette atılmış olanıdır bunlar.
41 entry daha