şükela:  tümü | bugün
3 entry daha
 • sosyal ilişkiler:
  -----------------

  kanal toplantıları, zirveler vs sayesinde gelişen, hiç tanışmamış insanların tanışmalarından ve birlikte eğlenmelerinden temellenen bir ilişki türüdür.

  diğer iki ilişki türünü de içinde barındırır (zira ikili ilişki içinde olduğunuz insanlar, yakın çevreniz, hepsi esasen bu büyük kitlenin bir parçası olabilirler) ama şu güne kadar gördüğüm kadarıyla, bu 'büyük' toplantılarda, insanlar genellikle tüm kitle ile kaynaşma, birlikte eğlenme çabası içine giriyorlar.

  bu şekilde olunca da bir 'eğlence arkadaşlığı' konsepti ortaya çıkıyor. ortak tek bir noktanız bile olmayan insanlar ile yalnızca eğlence kavramınız birbirini tutuyorsa, buralarda birlikte eğlenebiliyorsunuz. hatta belki, bu eğlence arkadaşlığını toplantıların dışına taşıyorsunuz, eğlenmeye gideceğiniz zaman haberleşiyorsunuz vs. ama asla 'yakın arkadaş' olmuyorsunuz insanlarla.

  belki de internetin bize kazandırdığı en önemli kavramlardan biridir bu: sorunlarını bilmediğiniz/sorunlarınızı bilmeyen, yalnızca birlikte kafa boşaltıp yüzeyselliğin tavanlarında eğlendiğiniz, belki içip dağıttığınız bir insan kitlesi.

  bu 'sosyal ilişkiler'e bir çok kişiden tepkiler gelir genelde 'ne işim var tanımadığım elin adamıyla, benim çevrem bana yeter' diye. evet mümkündür, ve fakat yine de 'tadına bakmadığın yemeği reddetmek'tir benim gözümde bu yaklaşım. ha gelir görürsün, yine beğenmezsin ona kimse bişey diyemez.

  'anlamsız eğlence, sebepsiz endorfin' kadar meditatif bir şey düşünemiyorum, düşünen varsa beri gelsin.

  ilişki türlerimizi şöylece bir incelediğimize göre, artık yavaş yavaş bu ilişkilerin içinde geçen olaylara, sözlere, bu sözlerin ve olayların yorumlarına göz atma vakti gelmiş demektir:
40 entry daha