şükela:  tümü | bugün
8 entry daha
 • madem ki sözlükteyiz, madem ki burası komünal bir ortam, biraz da komünitelere detaylı değinmek gerek.

  online komünitede sikişme arzusu gibi bir konsept olsa da, buraya gelmeden önce neler oluyor neler bitiyor onlardan bahsedelim biraz.

  bir online komünitede insanlar nasıl tanışır? 'mesajlaşma' fasilitesi her komüniteye nasip olmamıştır, olmayacaktır. ama yine de en önemli tanışma fasilitesidir. ancak herhangi bir altyapı olmadan buradan 'selam naber?' diye mesaj atmak aynen dallamalık klasmanında yarışma biletini elinize tutuşturacağından, demek ki farklı bişeyler olmaktadır, olmalıdır.

  'tanışma öncesi altyapı çalışması' diye adını az evvel işkembe-i kübradan salladığım ancak örneklerini hem gördüğüm, hem de çekinmeden belirteyim, yaptığım bir hadise vardır.

  mesela sözlükte, ilginizi çeken bir yazar var (iyi niyetli olalım. karşı cins olmak zorunda değil, amacımız sex değil, tamamen nazik yaklaşıyoruz olaya)

  bu yazarın entrylerini aratıyorsunuz (inkar etmeyin) bakıyorsunuz, ilginizi çeken başlıklarda kişinin altına kendi fikirlerinizi yansıtan (biraz dallama ruhluysanız, karşı taraf ile çelişmeyen, onunkileri okşayan) entryler giriyorsunuz (biliyorum, gördüm)

  daha sonra yakın zamanda, belki de yeni girilmiş bir entryden hareketle 'merhaba, entrylerinizi takdir ederk okuyorum' ile 'şu konuda görüşlerinize katılmıyorum, bence böyle' aralığından bir quote seçip laf açıyorsunuz.

  eğer ki ortalama ve üstü sosyallikte bir insan ise size cevap veriyor, laf lafı açıyor bu vesileyle tanışmış oluyorsunuz.

  bu noktadan sonra olaylar karşılıklı niyetlere göre gelişir, herhangi ikili ilişkide olacağı gibi.

  çok çabuk tüketilebilir de karşıdaki, arkadaşlık zamana da yayılabilir; yıldırım aşkı yaşanabilir, nefret edilebilir, kavgalar entrylere yansıyabilir her şey olabilir.
35 entry daha