şükela:  tümü | bugün soru sor
7 entry daha
 • hudutta askerlik yapan asteğmenin bilmek zorunda olduğu, söylerken takılmasında bile vatan haini ilan edilebileceği tekmildir. bir nevi komutan karşılama töreni tekmilidir. bölük komutanı dahil her üst komutana verilir. ama genellikle bölük komutanları karakollara sık sık uğradığı için canı istediği zaman tekmil alır istemediği zaman tamam tamam gerek yok der geçiştirir.

  olay şöyle gerçekleşir. komutanın geleceği haberi alınır ve içtima alınır herkes toplanır askerlerin 5 10 adım önünde rütbeli personel rütbe sırasına göre dizilir. genellikle üsteğmen yoksa karakoldaki tek subay olan asteğmen en rütbelidir başta durur. genellikle kobra olan bu araçlar içeriye girer rütbeli personelin önünde durur. o sırada arkandaki takıma rahat, hazır ol, tüfek as, dikkat! şeklinde komut verirsin.rahat, hazır ol şart değil ancak tekmil verilirken takım tüfek as pozisyonunda olmalıdır buna dikkat edilmelidir.

  (karşılamaya çıkıldığında genelde tüfek, hücum yeleği, kompozit başlık takıldığı için tekmil verilirken esas duruşta durulur tüfekle selam verilmez kuralınca selam verilmez. ama olaki baskın yapar gibi pat pat pat helikopter sesi duydun tüfek techizat almaya vaktin olmaz direk olduğun gibi selamını verirsin ve tekmil boyunca selam vaziyetinde durulur tekmil bitince normalde komutanın ileri bak! komutu vermesi gerekir ama genelde vermezler elini çaktırmadan indirirsin.)

  aracın kapısı açılır içerden komutan baş gösterince omuzdaki çelengi görür görmez başlarsın kıçın yırtılana kadar bağırmaya;
  "asteğmen kayatürk, ..... hudut karakolu takım komutanı, asil türk milletinin namus ve şerefini vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü sorumluluk bölgesinde korumakla görevli birliğim vatan ve millet uğruna seve seve can vermeye hazırdır komutanım."

  komutan teşekkür ederim der ve aynı ses tonuyla "sool" * diye cevap verirsin.

  sonra komutan yaklaşır tokalaşır, öper filan nasılsın der samimi olur aman diyim orda ne iyi adammış lan diyip yavşamayın nasılsın sorusuna iyidir ya panpa senden naber tarzı bir cevap verirseniz bir ışık görebilirsiniz. ne de olsa martın güneşine subayın gülüşüne güven olmaz.
3 entry daha