şükela:  tümü | bugün soru sor
24 entry daha
  • maalesef son yıllarda ilköğretim okullarında okutulan ingilizce ders kitaplarından birisidir. maalesef diyorum çünkü eminim devlet dayatmasıyla okuluna bu kitap gönderilen ve bu kitabı okutmak sorunda kalan tüm ingilizce öğretmenlerinin başı bu kitapla - aslında sadece bu değil, milli eğitim bakanlığı tarafından okutulması öngörülen tüm ingilizce kitaplarıyla- dertte diye düşünüyorum.

    neresinden tutsan insanın elinde kaldığını, neresinden baksan ingilizce eğitimiyle uzaktan yakından hiç bir şekilde ilgisi olmadığını bırakın ingilizce öğretmenini, ingilizce bilen herkes on metre öteden anlayabilir bu kitaba bakınca. ne içerik, ne yöntem açısından dil eğitimi konusunda hiç bir işlevselliği yok. simple past tense anlatılan bir ünitede gerundların infinitivelerin havada uçuştuğu, sekinci sınıf kitabında "wearing the best shoes in your dreams means that...." ya da altıncı(!) sınıf kitabında öğrencilerden "all the things provided and mentioned in the first part of the text" gibi bir cevabın beklendiği soruları gören ve daha doğru düzgün türkçe konuşamayan bir çocuk ne tepki verir, bunun karşısında öğretmen ne yapabilir sorarım bu kitabın yazarlarına.

    bir kere en başta bir dili öğrenmek aynı zamanda başta o kültür olmak üzere farklı kültürlerin de tanıtılması, dolayısıyla dil öğrenicisinin kendisinden farklı yaşamların farkına varıp ufkunun genişlemesidir. fakat bu kitaplara baktığımızda kültürel bilgilerin ne kadar havada kaldığı, aynı şekilde oxford ve cambridge gibi yayınevlerinden çıkan emsallerine baktığımızda ne kadar farklı hayat hikayelerinin, kültürel detayların ve farklı yaşam şekillerinin yer aldığı rahatlıkla görülebilir. tabii ki spring kitabında bunlardan ne kadar az olduğundan bahsetmeye gerek bile yok.

    insanların mühendis, avukat vs. olabildiği dört- beş yıl gibi uzun bir sürede ingilizceyi öğrenememesinin sebebi gayet açıktır. bu ve bunun gibi kitapların olduğu ve işin kötüsü bir dil öğrenmek için en güzel yaşlardan biri olan ilköğretimde ingilizcenin bunlar kullanılarak öğretilmesinin dayatıldığı bir ülkede “kaç yıl ingilizce gördüm hala konuşamıyorum ve anlayamıyorum” sorusunun cevabını bulmak çok da zor olmasa gerek açıkçası.
    kısacası my english, spot on gibi kitaplar gibi spring serisini de tamamen bazı yayınlara para kazandırmak amacıyla verilmiş kitaplar olarak görüyorum ve en yakın zamanda değiştirilmesini umuyorum.
14 entry daha