şükela:  tümü | bugün
  • bornova öğretmenevi durağının arkasında -duruma göre karşısında- bulunan müthiş ötesi bir kebapçı. çok iddialı oldu farkındayım yalnız burada yediğim kebapların, mezelerin, çorbaların daha lezzetlisini ne yazık ki göremedim izmir'de. belki benim cahilliğim, lezzetten anlamamam; umrumda değil. ben memnunum. tavacı* falan bi' yere kadar; sürekli gidilebilecek mekan değil. çünkü gereksiz bir kasıntısı var. sonuçta kebap yiyeceksin, yöre yemekleri yiyeceksin mekanın, ambiansın çok da "elit" olmasına gerek göremiyorum. kebap ve şarap ne kadar birlikte olabilirse ben de o kadar arıyorum bu mekanı. neyse, orası da güzel; temiz iş, lezzet.

    lakin dur ben enra'dan bahsedeyim azıcık da. sanırım manavkuyu'ya yemek sektörünün taşınmasını sağlayan ilk "dükkan" burası. fi tarihinde, ki çok çok 12-13 sene önce, ufak bir dükkanla başlıyor buranın macerası. şimdiki sahiplerinden biri enver usta olması lazım; o zamanlar başka ortakları varmış bilmemne. 'şanlıurfa sofrası, şanlıurfa 2' gibi bir isimle açıyorlar mekanı. sonra ayrılıyorlar enver usta yola devam ediyor. garson abilerimiz bu şekil anlatırlardı hikayesini.

    neyse, n'apacaksınız hikayesini. bir bulgur pilavı var burada tam evlere şenlik! zaman zaman patlıcanlı olduğu oluyor, yeminle yeme de yanında yat. hele bir de soğan söğüş yapmışlar; sotelenmiş, böyle nar ekşili, acımsı falan... öncekiler farklıydı bunu dün yedim ilk, bi' güzel olmuş arkadaş... maşallah! kebaplarına acayip saygım var buranın. gece karnım acıkınca nerede olursam olayım aklıma ilk gelen yer burası oluyor; ister bostanlı, ister alsancak. hemen bi' koşu gidip lavaşa sarmak istiyorum o kebapları. mis gibi bir koku, yayık ayran mükemmel. çok nadir servis gecikir. çorba içsen masanı donatırlar mezelerle, yok sen çok yedin, yok az yedin, yeter tükettin bitirdin olayı yok. üstüne çayı, kahvesi şirketten. garson abilerimiz işinin ehli, güleryüzlü, hizmette sınır tanımayan bir grup. bi' kere de artistlik yapsınlar di mi müşteriye; yok arkadaş. ne yaşadım, ne gördüm böyle bir durumu.

    parayı kırdı burası, kırdı. helal hoş olsun. işleri, girişimci ruhları öyle bir tetiklemiş olmalı ki millet patır patır yemek dükkanı açar oldu manavkuyu'ya. yalnız buca'daki mekanlarını boş görüyorum bazen, üzülüyorum. velhasıl orada hizmetleri nasıldır bilmem; bildiğim şey hakkını verecekleridir.

    yürü be şanlıurfa; etine kurban!
11 entry daha