şükela:  tümü | bugün soru sor
2 entry daha
 • anadolu selçuklu devletinin parçalanıp bağımsız beylikelrin ardından anadolu üzerinde mutlak hakimiyet ilk ele geçiren hanedan. belirgin kurallar kurucu osman gazi zamanından saltanatın kaldırılmasına kadar bazı değişikliklerle devam etmiştir.
  hanedanın başı türkmen geleneğine uygun olarak yaşça en büyük ferttir. bu fatih sultan mehmet zamanına kadar (bazı anlaşmazlıkları saymazsak) devam etmiş olup fatihin çıkarttığı kanun ile taht için kardeş katlinin serbest bırakılması sonucu sultanın ölümünden sonra istanbula en çabuk ulaşan şehzade ordunun ve sarayın da desteği ile tahta geçmiş her hangi bir anlaşmazlık çıkmasın diye de bütün erkek kardeşleri ve onların oğullarını boğdurtmaya başlamıştır.
  bu da başka bir kuraldır. osmanlı kanının dökülmesi yasaklanmış olduğundan bu kanı taşıyan kişiler gerek duyulduğunda ipek bir urgan ile boğdurulurlardı.
  kardeş katli birinci ahmed zamanına kadar devam etmiş onadan sonra bu padişahın emriyle kaldırılmıştır. bundan sonra kafes sistemi başlamış olup tekrar imparatorluk öncesi günlerdeki gibi yaşça en büyük fert tahta oturmuştur. bu bir bakıma babadan oğula geçen sultanık kavramının da sonu olmuştur. çünkü kardeşler, yeğenler kim büyükse o sultan oluştur.
  osmanli hanedaninin bir diğer geleneği ise evlilik üzerinedir. yildirim beyazit zamanina kadar sultanlar islami çerçevede evlilikler yapmışlardır. osman gazi bala hatun ile, orhan gazi nilüfer hatun ile * nikahlanmıştır. ancak ankara savaşı ve beyazıt il ailesinin esir düşmesi hadisesinden sonra (ki bu olay esnasında galiba karısı falan tecavüze uğramış *) hanedan üyeleri nikahlanmama kararı almışlardır. sadece cariye almışlar, bu cariyelerden olan çocukları bütün haklardan faydalanmışlardır.
  bu konuda tek bir istisna mevcuttur. o da hanedanın belki de en güçlü sulatnı olan kanuni sultan suleymandir. o bir cariyesi ile * nikahlanarak bu geleneği 150 yıl sonra bozmuştur. ondan başka bu işi yapan çok nadir görülmüştür. *
255 entry daha