şükela:  tümü | bugün
139 entry daha
 • bu filmin ilginç bir havası var. yani aslında öylesine çekilmiş, hafif, saçma sapan bir filmmiş gibi ama öyle değil. çok duygulu bir film bu aslında. tek hataları, çok şeyi az zamanda anlatmaya çalışmak olmuş. yani oradan oraya zıplamalara falan gerek yoktu bence, daha yalın bi anlatım olabilirdi. neyse, ben şunu diyecektim, bu film aslında güzel bir konser arasında parça parça gösteriliyormuş gibime gelmiştir her zaman. filmde çalan şarkılar o kadar yerinde ve güzel ki, insanın filmin soundtrack albümünü falan alası geliyor.

  --- spoiler ---

  en etkileyici kısım elbette, türk sinemasındaki en etkileyici sahnelerden biri olduğunu da düşündüğüm, mert karakterinin annesiyle yanyana ayna karşısında oturarak gerçekleştirdikleri diyalog.

  kanser hastası olan anne, saçlarını taramaktadır, kemoterapinin de etkisiyle tarakta epey bir saç birikir, artık saçları dökülmektedir, üzülür. onu uzaktan izleyen oğlu ise ona moral vermek için gelip ayna karşısında annesinin yanına oturur. "çok yoruldun sen, tatile gidelim, alırsın mayonu, istersen bikini giyersin...daha dur bak nerelere götürücem seni." şeklinde sözler söyler. o an içinde bulunduğu duruma çok tezat gelmiş olacak ki "mayolu, bikinili bir tatil" hayaliyle gülümseyen annesi "ben seni bırakıp nasıl giderim?" diyerek birdenbire ağlamaya başlar, ana-oğul o aynanın karşısında yanyana oturdukları o pufun üzerinde birbirlerine sarılarak ağlarlar.

  derken badem'den sen ağlama isimli şarkı yükselir...

  ***********
  kara gözlerinden bir damla yaş düşünce,
  hüzün, keder yüreğime yaslanır.

  sen ağlama, bir damla gözyaşın yeter.
  sen üzülme gülüm, gamzende güllerin biter.

  yollarıma taş koysalar döneceğim,
  gözlerinden yaşlarını sileceğim.
  ***********

  şarkının sözleri ve anlamı o kadar güzeldir ki o sahnede ağlamamak -şarkıya tezat olsa da- mümkün değildir. hüngür şakır gidersiniz. :(

  --- spoiler ---

  filmle ilgili diğer nokta ismail hacıoğlu elbette. bu çocuğu oldum olası yetenekli bulmuşumdur. bir kusuru varsa o da çok çocuksu ve bebeksurat olmasıdır. onun dışında, her türlü heyecanı, duyguyu çok iyi yansıtıp oynayabildiğini düşünüyorum. başka filmlerden de hastasıyım zaten kendisinin. (bkz: #19778712)

  kısacası "sınav" benim için, sen ağlama şarkısının çaldığı sahneleriyle çok değerli, aynı zamanda eğlenceli ve içli bir film.
81 entry daha