şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'de (ve sanırım yunanistan, balkan ülkeleri ve israil'de de) ısrarla brezilya'dan ithal edilen ve rio minas denilen kahve çekirdeklerinden türk kahvesi hazırlanıyor ve türk damak zevkine en uygun (aslında en ucuz) çekirdeğin bu olduğu dayatılıyor. ulan pezevenk, başka çekirdek mi sundun da tüketiciye, halkın yerine sen karar veriyorsun, türk damak zevkine en uygunu bu diye.

  bu rio minas çekirdeklerinin new york'taki "commodity grade" yani vasat kahve borsasında (new york board of trade / coffee, sugar and cocoa exchange) bile yerinin olmadığını okumuştum, ne kadar doğru bilmiyorum, ipucunu ben veriyorum, o kısmının doğruluğunu da siz araştırın madem.

  bu arada, tüm brezilya kahveleri rio minas adını almıyor, ancak rio minas ismi nereden geliyor bilmiyorum. internette rio minas diye arama yapınca sağlıklı bilgi bulunamıyor. brezilya'nın "rio de janeiro" ve "minas gerais" eyaletlerinin birleşimi olabilir belki de. rio de janeiro değil ama brezilya'nın minas gerais, "são paulo" ve "bahia" eyaletlerinde nitelikli kahveler de yetişiyor. ancak rio minas, ismini yetiştiği bölgeden (bu bölgeye "espírito santo" eyaleti de dahil olabilir?) ziyade tatsal bir sınıflandırmadan veya tatsal bir kusurdan alıyor olabilir büyük ihtimalle, zaten konuyla ilgili olarak: http://www.serifbasaran.com/…m/showthread.php?t=840

  niteliği tartışılır olsa da, rio minas adı altında satılan çekirdeklerin hepsi arabica* türündedir. ve bu çekirdekler kuru yöntemle işlenirler. ancak karıştırılmasın, tüm arabica çekirdekleri rio minas değildir; kuru, ıslak ya da başka yöntemlerle işlenen, rio minas olmayan kaliteli ve kalitesiz başka arabica çekirdekleri de vardır. ek bilgi olarak, arabica ise kahve cinsinin* botanik bir türüdür*. ek bilgiye ek olarak da, taksonomideki cins*, tür*, varyete** (çeşit) gibi terimleri birbirine karıştırmayınız lütfen, carolus linnaeus'un kemiklerini sızlatırsınız.

  (bu arada, yukarıda ve aşağıda bağlantısını verdiğim forumdaki "ristretto" ben oluyorum ve bu entry'nin bir kısmı, daha önce forumda bu konuyla ilgili yazdıklarımdan da bölümler içermektedir)

  rio minas kavuran çok ünlü iki kahve firmasından** aldığım çiğ çekirdekler ve fotoğrafları için: http://www.serifbasaran.com/…/showthread.php?t=1464
5 entry daha

hesabın var mı? giriş yap