şükela:  tümü | bugün
96 entry daha
 • türkiye'nin en güzel kıyılarından biri. doğal güzellikler açısından sahip olduğu avantajı sağlıklı bir hizmet sektörü ile birleştirememiş olması en büyük handikapı. bölgede yapılabilecek tüm aktiviteleri bitirmek aşağı yukarı 10 günü alacaktır. biz tam bir hafta kaldık ve bir 7 gün daha kalsak hala hergüne farklı bir aktivite planlayabilirdik.

  konaklama: fethiye merkezde bir pansiyonda ya da apart otelde kalmak çok mantıklı. pansiyonlar 30-40 tl civarında seyrediyor. hepsinde açık büfe kahvaltı dahil. bu arada şehir fırsatı vs. gibi siteleri takip etmekten de geri kalmayın zira bizim yakaladığımız gibi 3 yıldızlı gayet eli yüzü düzgün bir otelde yarım pansiyon sabah-akşam açık büfe 55 tl'ye konaklayabilirsiniz. biz şehir fırsatımız bitince gecesi 30 tlden bir pansiyona geçiverdik çok da rahat ettik.

  ulaşım: fethiye'de gidilecek noktalar birbirinden son derece uzak. o nedenle bizim gibi arabasız gitti iseniz gün sonunda cebinizdeki paranın büyük bir kısmını dolmuş ve teknelere verdiğinizi göreceksiniz. araba ile gitmek gerçekten büyük rahatlık sağlayacaktır.

  yemek: bir akşam balık pazarında yemek yedik. buradaki adete göre balığınızı balıkçıda seçipparasını oraya ödüyorsunuz. sonra adam başı 6 tlye arkadaki restoranda pişirttiriyorsunuz. diyelim ki hem balık hem de kalamar vs aldınız... her biri için ayrı pişirme parası istiyorlar.... öte yandan çok kalabalık olmasından mütevellit servis yavaş. garsonlar bir dediğimizi 5 seferde getirince sinirlendik. öyle ki masaya gelen suyu bile onlara bırakmayıp yanımıza alıp pansiyona getirdik. üstelik o balığı da karidesi de biz evde olsak daha iyi pişirirdik. bırakın balık pazarını siz en iyisi mi gidin sahile limanın en sonundaki ufak balık lokantalarına tanesi 4-5 tlden yiyin balık ekmeğinizi. canınız kalamar mı çekti onu da 10 tl'yersiniz 20 tl verip üstüne bir de 1 saat bekleyene kadar. hem deniz kenarında yemiş olursunuz, hem de paranız aynı lezzete cebinizde kalır. ayrıca garson yakalayacağım diye cambazlık yapmak zorunda kalmazsınız. canınız kebap çektiğinde de paşa kebaptan sipariş verebilirsiniz. motor servisleri var. kişi başı 10tl'ye çok güzel karnınızı doyurursunuz.

  plajlar: eğer fethiye merkezde kalıyorsanız ölüdenize 4,5 tl dolmuş parası verirsiniz. 4,5 tl ölüdeniz milli parkı girişinde, 6 tl şezlong için 6 tl de şemsiye için. kalabalık nedeniyle plaj balık istifi görünümündedir. o nedenle bizim gibi ölüdenize değil de belcekız tarafına gitmek daha mantıklıdır. zira ölüdeniz kısmında suyun sığ olması nedeniyle coluk cocuk burada bağırışıp çığrışmaktadır.

  koylar: kabak koyu dediler, turkuaz denizinin resmi ile bizi heyecanlandırdılar gittik. buraya fethiye dolmuşları 6tl'ye gidiyor. sonra isterseniz kırmızı beyaz renkleriyle işaretlenmiş patikayı izleyerek aşağıya kendiniz iniyorsunuz. ya da traktör mü arazi aracı mı ne olduğu belli olmayan bir araca 5 tl verip aşağıya iniyorsunuz. ancak traktörcü amca çıkışta kafasına göre sizden 7,5 tl ila 10 tl istiyor. siz bu numarayı yemeyip eline 5 tlyi sıkıştırıyorsunuz. buradaki tek uyanık traktörcü amca değil. dolmuş durağındaki bakkal birayı 5 tlye satıyor. satarken de size yemin ediyor... valla billa aşağıda 8tl diye... yalan! boşyere biraları alıp aşağı inerken ısıtmayın. aşağıdaki bakkal da 5 tl'ye satıyor. koyun kendisi epeyce taşlık ancak şaşırtıcı birşekilde kıyıdaki su bulanık. hatta öyle ki denizin içerisinde sıhay siyah garip partiküller yüzüyor. taşların üzerine de yapışmış bunlardan.... denizden çıkarken 20 cm çapında bir deniz anası çarpıyor gözüme.. anlam veremiyorum. ve ne gerek var ki kabak'a gelmeye diyorum.

  tekne turları: 12 adalar turunda artık kleopatra ve rahmi eyüboğluna götürmüyorlar. sebep olarak herkes başka bir şey söyledi anlamadık... ben büyük tekneler yerine küçükleri tavsiye ederim...biz 12 adalar turundan ziyade küçük koylar turunu daha çok beğendik.

  saklıkente gidin ama gideceğiniz tur şirketine sıkı sıkı halı atölyelerinde 2 saat bekletilip bekletilmeyeceğinizi sorun. bu turda öğle yemeğini yaka parkta veriyorlar.... öyleki o yemeği vereceklerine saklı kentte nehir kenarında gözleme yedirseler daha iyi.

  dalyan turu keyifli, mavi yengeçlerle caretta carettaları tavlamaya çalışıyorsunuz. isteyen 10 tl karşılığında mavi yengeç de yiyebiliyor bu turlarda. iztuzu plajında yüzmek zevkli...

  kayaköye gitmeden sakın gelmeyin... tercihen ölüdenize gittiğiniz gün deniz keyfinizi tamamladıktan sonra akşam üstü bir vakitte oradan kayaköye geçin... bol bol fotoğraf çekin...
205 entry daha