şükela:  tümü | bugün
24 entry daha
 • önceleri profesyonel koruma olarak kurulmuşken, ikinci dünya savaşı ve güçlenen nazi almanyası ile birlikte alman imparatorluğunun ordusuna dönüşen; tarihin en komplike ve düzenli ordularından birisidir.

  38 tümeni ve milyonlarca askeri ile schutzstaffel'in günümüz ordularından çok daha büyük bir emir komuta zinciri vardı. öyle ki; türk ordusunda ve nato ordularında yarbay ile albay arasında rütbe bulunmazken, schutzstaffel'de 4 farklı rütbede yarbay ve 5 farklı rütbede albay bulunmaktaydı. bu belirgin fark; diğer rütbelerde daha da büyükken, aynı zamanda hitler'in ne denli büyük bir işe kalkıştığının da göstergesidir.

  schutzstaffel'de, rütbelerin en belirgin yeri yakalardır. üst düzey generallerin (dört yıldız paşalar ve üzeri denilebilir) yakalarında meşe yaprağı bulunurken, albay claus von stauffenberg'in yakasında (tom cruise / valkyrie) ikili şerit bulunmaktadır. albayların tamamında bu ikili şerit vardı ve aralarındaki rütbe farkları, omuzlarındaki sırmalardan ayırt ediliyordu.

  (örn: general rütbeleri)
  (örn: tümen, alay, ve bölük komutanları )

  rütbeli bir tabur komutanı (yarbay/obersturmbannführer) 4 noktalı ve yanı çizgili yaka takarken (the boy in the striped pyjamas), tabur rütbeleri sturmbannführer'den başlıyordu.

  sturmhauptführer rütbesi ise bölük komutanlarını simgeliyordu. bir nevi yüzbaşı'lar olan sturmhauptführer'ler; obergruppenführer ve obertruppführer olarak da rütbelenebiliyorlardı.

  schutzstaffel'in komplike rütbelerine ayrıntılı olarak şuradan ulaşılabilir.

  bu resimde, rütbelilerin emir komuta zincirine göre masa oturuşu (valkyrie),

  1, 2, ve 3, numararı resimlerde de rütbelilerin konumu gözlemlenebilir. (valkyrie)

  adolf hitler; yalnızca bütün ordusunun karşısındayken bu selamını kullanırken; normalde bir alt rütbelinin selamını şu şekilde almaktadır. schutzstaffel'de; alt rütbeli, üst rütbelinin yanına gittiğinde özel yapım çizmelerinin topuklarını sertçe birbirine vururdu ve gerekli durumda sağ eli ile heil hitler selamını vermek zorundaydı. üst rütbeli ise, selamı elini geriye atarak ve avuç içini yukarıya göstererek alırdı.

  schutzstaffel'in ne denli büyük bir ordu olduğu da şuradan görülebilir. almanya'da, halen daha çok sıkı milliyetçi taraftarları mevcuttur. durdurulamasalar, avrupa'nın ve dünya'nın şu anda ne hallerde olduğu da merak konusudur.

  (rütbeler için wikipedia linki)

  dip not: alman milli takımının 90'lı yıllarda giydiği şu forması, schutzstaffel'i anımsatıyor diye oldukça tepki çekmişti.
16 entry daha