şükela:  tümü | bugün
134 entry daha
  • yumurtalık hakimi sefa mutlu'yu 13 eylül 1974 günü öldüren şahıs. 19 yıl hapis cezasına çarptırılmış ancak cezasını çekmeden birtakım şahısların yardımıyla hapishaneden kaçmıştır. sonrasında gittiği fransa'da mide kanserinden ölmüştür.

    hakim sefa mutlu'nun o gece kendisine karşı herhangi bir öldürme kastı olmamıştır. endişe filminin çekimleri için bulunduğu yumurtalık'taki gazinoda, montaj silah sesi kendisini kesmemiş olacak ki filmde kullanacağı silahını denemek için ateşlemeye kalkar. ancak orada bulunan genç hakim sefa mutlu (o yıllarda yanılmıyorsam 30-31 yaşlarındadır) buna itiraz eder. çünkü orası meskun alandır ve silah ateşlemek yasaktır. çıkan tartışmada yılmaz güney sefa mutlu'yu yakın mesafeden ateş ederek öldürür.

    olaya tanık olanlar yılmaz güney gibi eli silahlı bir adamdan haklı olarak korkmuş olacaklar ki, neredeyse herkes tuvalette olduğunu beyan etmiştir. hatta olay yılmaz güney'in yeğenine yıkılmak istenmiş ancak yeğeninin de çelişkili ifadelerinden yalan söylediği ortaya çıktığından yılmaz güney tutuklanmıştır.

    katillere övgü geleneğinin ilk örneklerindendir. devrimci sıfatını hak edecek herhangi bir icraatı yoktur. çektiği filmlerin büyük bir kısmı hiç bir kalitesi olmayan 3. sınıf vurdulu-kırdılı filmlerdir. yakışıklı değildir. kral hiç değildir. cüneyt arkın'ın, tarık akan'ın, ayhan ışık'ın, ertem eğilmez'in olduğu bir memlekette kral, efsane vs. olabilecek belki de son kişidir.
1682 entry daha
hesabın var mı? giriş yap