şükela:  tümü | bugün
146 entry daha
 • mezunu kaç kişidir bilmem ama zibil gibi öğrenci olduğu doğru olan bölümdür. nereden mi biliyorum? 2007'deki kontenjan sayısı 2600 kişi iken bu rakam 2010'da 6300 olmuştur. 2011 kontenjanlarına isteyen ösym sitesinden bakıp toplayabilir, ben üşendim bakmadım, tahmin ediyorum 7000'i çok rahat vurmuştur. bu ne demektir? 4-5 yıl içinde memlekette bilgisayar mühendisi enflasyonu yaşanacaktır. dolayısıyla bilgisayar mühendisleri için piyasada rakip çoğalacak, artıları olan, becerileri olan, etiketi olan veya tanıdığı olanlar iyi işler bulacaklar diğerleri de teknikerlik, teknisyenlik vb. işler yapacaklardır. maaşlar da asgari ücretten başlayan bir yelpazede olacaktır...

  peki kontenjanlar neden bu kadar artmıştır?
  1- zibil gibi yeni üniversite açılmıştır, kurulması en az maliyetli bölümlerden biri olan ve tercih edilirliği de yüksek olan en gözde bölüm bilgisayar olduğu için. (tabi bir zamanlar tercih edilirliği yüksekti, şimdi puanlar yerlerde sürünüyor, 2000 yılında ilk 10binle girilen anadoludaki bilgisayar mühendisliği bölümleri şimdilerde ilk 50bin-60bin'le zor kapatmaktadır)
  2- yök, tüm türkiyedeki bilgisayar mühendisliği bölümü kontenjanlarını 2009'da %50 artırmıştır. (nedenini yökte bir tanıdığı olan varsa sorsun bize de söylesin)
  3- bir çok üniversitedeki bilgisayar mühendisliği bölümleri ikinci öğretim eğitimine başlamıştır.

  peki sizce, 2006'dan 2010'a 2-3 kat artan kontenjanlar karşısında bilgisayar mühendisliği öğretim üyeleri ve elemanları % kaç artmıştır?

  bilen varsa söylesin, gerçekten merak etmekteyim...
641 entry daha