şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
 • 1979 yapımı, korhan yurtsever'in yönettiği altın portakal'da geç gelen ödüller kapsamında izlediğim ve beklentimi fazlasıyla aşmış türk filmidir.

  film 1980'de ilk gösteriminden hemen sonra, bir dost ülkenin onuruyla oynuyor gerekçesiyle yasaklanmış ve o tarihden 2011 yılına kadar perde yüzü görmemiştir. betül aşçıoğlu, macit flordun , savaş yurttaş, bülent orangibi oyuncuları kadrosunda bulunan ekibin tüm emekleri aptalca bir neden yüzünden karanlığa hapsedilmiştir. filmin yönetmeni o ilk gösterimden kısa bir süre sonra faili mechul bir şekilde vurulmuş, devamında yargılanmış. 12 eylül'den birkaç hafta öncesinde de yurtdışına göçmüştür.

  kısaca filmden bahsedecek olursak, almanya'ya çalışmaya giden cafer'in, karısı hacer ve çocuklarını da yanına alması ve hacer'in çalışmaya başladıktan sonra düzeni sorgulaması şeklinde özetlenebilir.

  filmin yönetmeni korhan yurtsever'in film sonrasında belirttiğine göre kara kafa türkiye'de sesli çekilen ilk film.

  film hakkında oldukça kısıtlı bilgi var, emin olmamakla berber erkek çocuk rolünde cüneyt kaymak oynuyor, şuan ne yapıyor bilmiyorum kara kafa'daki performansı tek kelimeyle mükemmeldi.

  umarım bir şekilde izlersiniz de bu spoiler ibaresinin bir anlamı olur

  --- spoiler ---

  küçük kerem almanya'daki şehir hayatına alışmaya çalışırır, tahtadan yaptığı arabasıyla bir arkadaşıyla oynarken yanlarına bir alman çocuk gelir, kerem kendi sırasını alman'a verir ve çocuk arabadayken o arkasından iter. birkaç gün sonra kerem aynı çocukla tekrar oynamak istediğinde çocuk kerem'i reddeder ve eline birkaç bozuk para sıkıştırır.

  sanırım filmin en güzel bu sahne özetliyor.

  --- spoiler ---

  yorgun bir iş günü sonunda, biraz da ısrar sonucu istemeyerek gittiğim salondan bunca zaman böyle bir filmin nasıl gözardı edildiğine şaşırarak, filmin tamamlandıktan sonra yaşanan film gibi hikayesini öğrenmenin mutluluğuyla ayrıldım.

  bilmiyorum nerde, nasıl yaparsınız ama fırsatını bulursanız mutlaka izleyin.
2 entry daha