şükela:  tümü | bugün
3 entry daha
 • 1959 yılında van’ın gürpınar ilçesi’nde doğdu. 1983 yılında istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi’nden mezun oldu. aynı yıl yüzüncü yıl üniversitesi’ne asistan olarak girdi. 1987 yılında istanbul üniversitesi’nin kadrosuna geçti.

  1988-1991 yılları arasında doktorası ile ilgili araştırmalar yapmak üzere ingiltere’de bulundu. aynı zamanda londra üniversitesi the school of oriental and african studies’te turkish politics bölümünde master programına devam etti. türkiye’de ilk siyasi hareket olan “yeni osmanlılar cemiyeti” ile ilgili araştırmalar yapmak üzere belçika, hollanda, almanya, avusturya, isviçre, italya ve fransa’da bulundu. 1991 yılında “ali suavi ve dönemi” konulu doktorasını tamamladı.

  1992’de yüzüncü yıl üniversitesi’nde yardımcı doçent, 1997 yılında doçent oldu.

  18 nisan 1999 seçimlerinde dyp’den van milletvekili seçildi. 3 temmuz 2001’de dyp’den istifa ederek, ak parti’nin kurucuları arasında yer aldı. tbmm’de ak parti grubu oluştuktan sonra, grup başkanvekilliğine seçildi. 3 kasım 2002 milletvekili genel seçiminde yeniden van milletvekili olarak parlamento’ya girdi.

  58’inci cumhuriyet hükümeti’nde kültür bakanı olarak görev aldı. halen 59’uncu cumhuriyet hükümeti’nde milli eğitim bakanı olarak yer almaktadır.

  fikri ve siyasi akımlar, türk kültürü, siyasi tarihi, edebiyatı ve aktüel memleket meseleleri üzerinde yayımlanmış 15 adet kitabı bulunan çelik, evli ve üç çocuk babası olup, iyi düzeyde ingilizce bilmektedir.
1225 entry daha