şükela:  tümü | bugün soru sor
3 entry daha
  • ilk kez ortaçağ savaşçıları tarafından, zırhlı elbiselerinin içine, vücutlarını metal sürtünmeden korumak amacıyla giyilen pamuklu giysi; 2. dünya savaşı sırasında amerikan askerlerince giyilerek populerlik kazanır. sahip olduğu ‘t’ harfi şekli , bugün artık hepimizin olmazsa olmazı t-shirt’e adını verir.

    20. yüzyılın başlarında, hızla amerika’yı etkisi altına alan t-shirt, içinde bulunduğumuz 21. yüzyılda, tüm dünyada popülerliğini artırarak korumaya devam ediyor. t-shirt’ün amerika macerası birinci dünya savaşı sırasında, amerikalı birliklerin, bu rahat ve hafif pamuklu giyisiyi avrupalı askerlerin üzerinde görmesiyle başlar. t-shirt o zamanlar avrupalı askerlerce iç giysi olarak sıcak ve nemli hava koşulları karşısında giyiliyordu. bu pamuklu giysi amerikalıların giydikleri yün içlikle karşılaştırıldığında daha serin ve daha konforluydu. ve bu özelliğiyle tüm amerikan askerlerince tereddütsüz kabul edilir ve biçiminden gelen özelliğinden esinlenilerek ‘t’ shirt ya da daha iyi bilinen adıyla t-shirt olarak tanımlanır.
    1920’lerle birlikte t-shirt kelimesi amerikan literatürüne girer. 2. dünya savaşı’nda ise t-shirt hem kara hem de deniz birliklerinin standart iç giyimi olur.

    temelde iççamaşırı olarak yerleşmekle birlikte fazla zaman geçmeden t-shirt büyük çıkışını yapar. john wayne, marlon brando ve jame dean ulusal tv ekranlarında bu giyisiyi giyerek tüm amerikan halkını şaşırtırlar. 1951 yılında marlon brando ‘a streetcar named desire’ adlı filmde giydiği ve vücudu gösteren t-shirt’üyle izleyenleri gerçekten hayretler içinde bırakır. ancak t-shirt için yeni bir kapı da açılmıştır artık. 1955 yılında t-shirt’in üzerinde birşey olmadan giyilmesi kabul edilmeye başlanır. ‘asi gençlik’ filminde james dean’in tarafından giyilmesiyle ise t-shirt o dönemim asi gençliğinin sembolü olarak değer kazanır.

    1960’larda t-shirtler boyanmaya ve üzerlerine baskılar alınmaya başlanır. bu ona her zamnkiden daha büyük bir ticari başarı sağlar. ve her türlü uygulamaya izin vermesi sebebiyle t-shirt moda sektörüne girer ve yerleşir.
22 entry daha