şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
 • "selim türkhan kim?

  selim türkhan, bir esnaf (veya memur veya işçi veya patron veya işsiz). karısı öğretmen emeklisi. büyük kızı üniversitede okuyor, oğlu da üniversite sınavlarına hazırlanıyor.

  selim türkhan’ın her cümlesi son derece emin tonlarla çıkıyorsa da, yine her cümle siyaseten akıl almaz çelişkiler içeriyor.

  bunların selim türkhan için hiç önemi yok. o aynı anda hem milliyetçi, hem dindar, hem modern, hem laik ve en önemlisi hem de bunların hiçbiri olabilir.

  selim türkhan türkiye’nin ortasınıfı, zengini veya yoksulu olabilir.

  selim türkhan türk, çerkes, gürcü, kürt, pomak olabilir.

  selim türkhan eşimiz, dostumuz, kardeşimiz, ebeveynimiz olabilir.

  selim türkhan, akp’nin büyük oranda ikna ettiği ve diğer partilerin hemen hiç ikna edemediği, siyassetten ayrışmış ‘kendi halinde’ erkek ve kadınların sembolü.

  selim türkhanlara “kararsız” diyorlar. ben bunu yanlış buluyor ve onları “siyasetsiz” diye tanımlıyorum.

  siyasi söylemler, siyasi kavgalar, siyasi doğrular veya yanlışlar selim türkhan için belirleyici değil. o bu konuları fazlaca dinlemiyor ve taraf olmuyor.

  türkiye seçmeninin yaklaşık yüzde 30’u selim türkhan’dan oluşuyor.

  seçimleri belirleyen en önemli unsur ne milli görüşçüler, ne laikler, ne fetullahçılar, ne de kürtler. seçim sonuçlarını, selim türkhan belirliyor.

  selim türkhan’a seslenmek kolay değil. çünkü o mitinglere gitmiyor, anketlere rağbet etmiyor, siyasi söylemleri takip etmiyor ve seçim süreçlerinde pek ortalıkta görünmüyor.

  böyle ‘görünmez’ bir insanın farkına varmak, onu analiz etmek ve ona seslenmeyi hedeflemek ciddi bir karar.

  selim türkhan seçimde tek varlık olamaz ama sonucu ‘belirleyici’ tek varlık olabilir. selim türkhanlar hiç oy vermese de bir parti yine de muazzam bir oy alabilir ama bu oyları ona seçim kazandırmaya yetmez. bu nedenle selim türkhan seçim anahtarını elinden tutan kişi."
11 entry daha