şükela:  tümü | bugün
7 entry daha
 • yapıtın 4. ve son bölümü, finali, bestecinin yazdığı son zafer finaldir ve tüm senfoni finalleri içinde (tamamen ayrı bir boyutta yazılmış olan 6. senfonisinin finali hariç) en sağlam, en iyi işlenmiş müzikal materyale sahiptir.

  bölüm temel olarak 1. bölümün açılışında klarinetler tarafından sunulmuş karanlık temanın aydınlık işlemeleri üzerine kuruludur. 4. senfonisinde kader motifinden yapıt boyunca kaçamayan ve onunla en beklenmedik anlarda ama hep aynı şekilde yüzleşmek zorunda kalan besteci bu yapıtta kader motifini karanlıktan aydınlığa çevirebilmiştir, kontolü eline almış, kader üzerindeki hakimiyetini en nihayetinde kurmuştur.

  açılış
  serim
  gelişme
  gelişme sonlarına doğru müzik yavaşlar ve sessizleşir anacak ani bir patlama ile
  rekapütilasyona bağlanır.
  bölümün kapanışı görkemler görkemi zaferler zaferidir. öncelikle sonu gelmez dinamizmi ile devam etmekte olan rekapütilasyon yoldan çıkarılmak sureti ile bir susa vardırılır.

  ve akabinde kader teması artık huzur mutluluk coşku ve zafer duygularının bir bileşimi temsil edecek kadar aydınlanmış bir biçimde marş şeklinde tüm orkestra tarafından işlenir ve bölüm, ve dahi yapıt, bu işlemelerle son bulur.
3 entry daha