şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
499 entry daha
 • "17 yaşında gibi davran gerizekalı!!!!!!!!

  * bırak bu disiplinli, planlı programlı, çok çalışkan, zeki, yetenekli, başarılı, olgun, uyumlu, mantıklı, sessiz sakin, sorumluluk sahibi, örnek insan triplerini.
  * deftere kitaba bakıp duracağına biraz da aynaya bak.
  * masa başında test çözeceğine kıçını kaldır da spor yap.
  * düzenli ders çalışacağına düzenli beslen.
  * spor salonlarında vakit geçirenlere "kaslarını geliştireceğine azıcık da beynini geliştir rerörerö" diye bok atarlar ya hani, işte onun tam tersini uygula.
  * sürekli final dergisindeki testleri çözüp durma. arada cosmo girl testlerini de cevapla. başarılı öğrenci olacağım derken aklı bir karış havada genç kız olmayı ıskalama.
  * resim yapacağına makyaj yap, kağıtları boyayacağına saçını başını tırnaklarını boya, süslen püslen giyin kuşan. öğren bunları!
  * ilim irfan öğrenmeye çalışırken aşk meşk dalaverelerini öğrenmeyi de ihmal etme.
  * 'her şeyin bir zamanı var. ben bir süre dersime işime gücüme bakayım; aşk meşk, erkek arkadaş, evlilik falan bunlar nasılsa zamanla kendiliğinden gelişir' diye kendini avutma. karşı cinsi etkileyebilmek zamanla kendiliğinden gelişiveren bir mucize değil. dersine işine gücüne bakacağına azıcık da kendine bak, güzel olmaya çalış, o olmuyorsa seksi görünmeye çalış, o da olmuyorsa off ne bileyim işte yap bir şeyler. çünkü biliyorsun ki böyle giderse hep yalnız kalacaksın. hatta ilerde ekşi sözlük diye bir yerde "asla aşık olunası bir insan olamayacağını anlamak" konusunda doktora tezi yazmak gibi boş işlerle uğraşacaksın.
  * uyumlu olacağına agresif davranmayı, bencil olmayı, kendi çıkarlarını kollamayı, saldırmayı, parçalamayı öğren.
  * çoğu kişinin sapır sapır döküldüğü sınavları çatır çatır geçebildiğin için kendini bi bok sanma!
  * sadece 'yeteri kadar' çalış, 'yeteri kadar' öğren, 'yeteri kadar' bil. çok çalışmakla boşa çalışmak arasındaki farkı görmeyi, gerekirse pes etmeyi, gerekirse uygun zamanda hedef değiştirmeyi öğren.
  * okul hayatını iş hayatı gibi yaşama. mesela devam mecburiyetinin, disiplinin, çalışmanın bokunu çıkarma, her şeyi zamanında ve dört dörtlük yapmaya çalışma, arada sırada bazı ödevleri unut, bazı sınavlara son anda çalış, "bilmiyorum" deyip kurtulmayı, kaytarmayı öğren, makara yap, eğlen, gez toz. iş hayatına enerjin, hevesin kalsın.
  * genç yaşta sıkıyı görmenin ilerisi için iyi bir tecrübe olacağını düşünme. asla sıkıya gelme, eziyete katlanma, sabır göstermeye çalışma. hazır yaş 17 iken isyankar, sabırsız, rahatına düşkün genç profili çiz. yat uyu, büyü, ufacık tefecik kalma.
  * hiçbir amaç uğruna mevcut yaşam standartlarından taviz verme.
  * istersen üniversite sınavları konusunda da çok kasma. bir süre sonra özel üniversiteler türeyecek, onlardan birine girersin, hem belki daha 'özel' hissedersin.
  * şimdilik mütevazi değil şımarık ol. ilerde 'olgunlaştım' ayağına mütevazi olursun bol bol.
  * şans denilen şeye inan. 'insan kendi şansını kendisi yaratır' tatavasına inanma. mesela okul hayatını kah disipline giderek, kah uzaklaştırma alarak geçiren, bütün dersleri zar zor geçen tembel haylazların ileride bi bok olamayacağını falan sanma. yıllar sonra facebook diye bir halt çıkacak ve göreceksin ki hepsi senden çok daha şahane bir hayat sürmüş, daha iyi yerlere gelmiş, aile, çoluk çocuk torun torba** sahibi olmuş.
  * öyle hemen tertipli düzenli, temiz, hamarat, hanım kız olup çıkma. odanı dağıt, anan toplasın; yemek yapmayı falan öğrenme, anan yapsın; ortalığı batır, hizmetçi temizlesin. başkalarının sırtından geçinmeyi, rahat etmeyi öğren. ilerde yurtta, öğrenci evinde falan lazım olacak bu taktikler.
  * öyle hemen kendi kendine yetebilen, her sorumluluğun üstesinden gelebilen, aileden uzakta yalnız yaşayabilen, aynı zamanda ailenin gözünü arkada bırakacak hadiselere hiç bulaşmayan olgun insan modeli olup çıkma. hazır yaş 17 iken nazlı, tripli, ne yapacağı belli olmayan, korunması kollanması evde beslenmesi gereken küçük kız ol. rahatına bak. ileriki yıllarda kendi ayakları üstünde durabilen insanı oynarsın. dünyayı tersine çevirme.
  * arada 'problemli genç' havalarına gir. problem çözen, güven veren, sorumluluk üstlenen taraf olmaktan itinayla kaçın. o işleri ileriki yaşlara bırak. erkenden başına iş alma.
  * kendi parasını kendisi kazanan, aile geçindiren yetişkinler gibi tutumlu olacağına biraz savurgan olmayı öğren. mesela sırf moda diye abuk subuk giysiler satın al, iki ay sonra çöpe at. bu fazla para harcama tutkusu ileriki yıllarda daha fazla para kazanma tutkusunu ve dolayısıyla kariyer hırsını ateşler.
  * 'şu anda kendinden memnun ve mutlu musun?'. cevabın 'hayır!' ise gelecek ve kariyer planları yapacağına önce gününü kurtarmaya bak!
  * hayat çok uzun bir yol. hızlı koşup da erkenden yorulma. aheste çek kürekleri mehtap uyanmasın.

  ne o? bunlar sana çok mu mantıksız geldi? amaan nasıl biliyorsan öyle yap... ilerde görürsün gününü!"
7169 entry daha

hesabın var mı? giriş yap