şükela:  tümü | bugün soru sor
4 entry daha
  • okuduğum en güzel ii. dünya savaşı öykülerinden biri olmasının yanında, kitap sevgisiyle ilgili en güzel öykülerden biri the book thief (kitap hırsızı) aynı zamanda. hem tebessüm ettirici pekçok an'a sahip olup, son derece de dokunaklı olunca etkisi kaçınılmaz şekilde büyüyor. öyle güzel ki, yalnızca kimi zaman aşırı dokunaklı olmasıyla suçlayabilirim ama tüm suçlamalar geri teper çünkü bu aynı zamanda savaşın ve faşizmin ortasında insan kalmaya çalışanların öyküsü.

    --- spoiler ---

    erkek kardeşi gözlerinin önünde ölen küçük kız liesel kitap hırsızının ta kendisi. liesel'i evlat edinen küfürbaz ama yüreği apak anne rosa ile gördüğüm en güzel baba figürlerinden biri olan o gümüş gözlü güzel insan hans hubermann, babanın akordiyonu, liesel'e okuma yazma öğrettiği anlar, liesel'in kabuslarını yatıştırdığı anlar, yahudi max'le aralarındaki ilişkiler, max'in kitaba da yansıyan eskiz defteri, o çizimler ve öyküler-özellikle ağaçlı öykü-, koskoca kütüphanesiyle bayan ilsa, limon sarısı saçlı oyunbaz rudy, liesel'in suç ortağı rudy, obur ve dikbaşlı rudy, o aşık olunası rudy ve de tüm bu unutulmaz karakterleri alaycılıkla burukluk arası bir dille anlatan ölüm'ün ta kendisi. ruhları bir bir alıp götüren ölüm ve savaşın ortasında kitaplara tutunan bir kız...

    --- spoiler ---

    kitap hırsızlığının da belli kuralları olduğunu ve liesel'in hırsızlıklarının her birinin karanlıkta bir mum yakmaya benzediğini ekleyim bir de.
132 entry daha