şükela:  tümü | bugün
98 entry daha
 • değişik bir yer.
  hani görüntü olarak filan değil değişikten kastım. bir garip. bir tuhaf. bir değişik. çözemedim.

  sadece beş gündür burada kalıyorum, bu beş günlük süreçte toparladığım izlenimlerin özetini geçeyim hemen.

  -çok küçük bir yer olduğu için, istanbul'dan giden biri kabullenemiyor ilk başta böyle bir yerin ülke olmasını. o kısmını geçiyorum hemen o yüzden.

  -sokakta, restoranda, otelde herkes ingilizce konuşuyor gibi bir durum kesinlikle yok. zira benim kaldığım geceliği bilmem kaç avro olan otelde fransızca menüden başka bir bok yok, yardım alabileceğim bir garson bile bulamadım. ha ama almanca biliyor çoğu. bu yüzden gerçekten de avantajlılar, kafadan iki ana dilleri var. ingilizceyi de işi gücü olan öğrenmiş bir şekilde ama sokakta herkes bilmiyor.

  -nüfusu 500.000 civarında, fakat her gün en az 200.000 kişi, çevre ülkelerden buradaki iş yerlerine gidip geliyor. üç ülkenin birden sınırları içinde olduğu için, birine soruyorsun, almanya'da oturuyor, öteki fransa'nın bilmemne şehrinde, bir diğeri de belçika'dan gidiyor geliyor işine. bir nevi iş merkezi konumunda.

  -bu kadar insan niye burada kalmıyor da gidip geliyor her gün diye düşününce insan onun da cevabını buluyor. maaşlar çok yüksek, gelir çok iyi falan iyi güzel ama hayat da çok pahalı burada. en kıytırık ev 1.5 milyon euro'dan başladığı için, işi gücü burda olsa da bir kısım insan gidiyor almanya'da evini yapıyor mesela.

  -velhasıl, gözlemlerim devam ediyor. bir hafta daha buradayım. gelişmeler oldukça aktaracağım. nonrecyclable lüksemburg'dan bildirdi.
198 entry daha

hesabın var mı? giriş yap