şükela:  tümü | bugün
289 entry daha
 • ben yıllar boyu öyle ya da böyle takip ettiğim 4chan'i -ki /b/ sadece ufacık bir kısmıdır- azıcık tanıdıysam 9gag'ı kepenkleri kapatmaya kadar götürebilirler.

  kendilerine nickname seçme ihtiyacı bile duymayan kişilerden oluşan, her saniye yüzlerce yeni post'un atıldığı bir mecra bu 4chan denen meret. 15 sayfalık thread listesinin her sayfasında 15'er thread bulunuyor ve belirli bir imaj ya da post sayısına ulaşınca, ya da yeterince ilgi görmeyip 15. sayfanın sonuna kalınca thread'ler otomatik olarak siliniyor. yani 4chan'de takılan bir kişinin şahsını öne çıkarma/kredi toplama gibi bir kaygısı kesinlikle yok. egosunu tatmin etmek için uğraşmıyor adamlar ve bu yüzden herkes anonymous; aslında bu kişilerin şahıslarından uzaklaşmış varlığı bir hivemind -kollektif irade- oluşturuyor. şimdi bu adamların kendini siteye ve anonymous'a adamışlıkları karşısında çoğunluğunu aynı espriden yüz bin örnek görse sıkılmayacak teenager'ların oluşturduğu bir sitenin bilinci var.

  9gag'ın varlığı esasen /b/tardları memnun ediyordu. ne de olsa ego tatmini peşinde koşan, ortamı sosyal komünite sanan, gore içerikle karşılaşınca midesi bulanan kitleyi kendine çekmişti ve /b/ bir nebze rahat etmişti. ama 9gagger'lar tamamen /b/'ye ait kavramları sahiplendi. bir "internet hate machine" demedikleri kaldı kendilerine. bu durumun kısaca anlattığım bir /b/tard'ın gözünde ne ifade edeceğini anlayabilirsiniz sanırım. ben bile kırk yılın başında girdiğim şu /b/'nin yanındayım bu saldırıda. istiyorum ki onbinlerce kişinin ortak iradeyle ortaya çıkardığı değerleri başkası sahiplenmesin.. imajların ve meme'lerin yayılmasından zaten rahatsız değiller. tek dertleri "rules of internet"e dair kavramların kendilerine ait olduğu bilinsin ve imajlar için "kaynak 4chan" denilsin. bunlar sağlanırsa 9gag'çıların ne kadar "like" aldığı ya da 9gag'ın sahibinin cebine ne kadar para girdiği zerre umurlarında değil.

  neden bu kadar uzun ve ciddi yazdım? çünkü bu sitelerde haddinden fazla vakit geçiren yüz binlerce insan var. yani 9gag'taki bir post büyük bir 4chan kullanıcı kitlesini etkileyebilirken, 4chan kullanıcılarından birinin 9gag'a gönderdiği rahatsız edici bir imaj da aynı şekilde büyük bir kitleyi etkileyebiliyor. ciddiye aldığım ve merakla takip ettiğim bir olay yani şu saldırı. sonuçlarını da önümüzdeki günlerde sabırla izleyeceğim; internet tarihi adına önemli bir şeyler olabilir.

  edit: mesela şöyle bir ifade gördüm:

  "ayrıca 4chan denen zımbırtıyı da 9gag sayesinde öğrendim. bu 9gag'de gördüklerimi daha az komik yapmıyor. sadece 4chan'in kendi adını duyurmakta 9gag'in olduğundan daha başarısız olduğunu gösteriyor bana."

  işte 4chan kullanıcısı da diyor ki, senin "zımbırtı" dediğin şey sayesinde 9gag var. gördüğün komik içeriğin büyük kısmı da şahsi beklentilerden uzak bir kitlenin orijinal eserleri. 4chan adını duyurmaya çalışmıyor ki bu konuda başarısız olsun (hatta rules of internet'in ilk 2 maddesi fight club'dan esinlenerek yazılmış: "do not talk about /b/". yani kendi içlerinde bile kendilerini tanıtmayı yasaklayan bir zihniyetleri var). dünyanın en çok tıklanan ilk 1000 sitesi içinde olmasına rağmen kendisine tonla para akıtacak şirketlerin reklamlarını yayımlamıyor. site dışındaki kişilere dair tek beklentileri ise ürettikleri içeriğin gerçek sahibini bilmeleri ve saygı göstermeleri.
612 entry daha