şükela:  tümü | bugün
289 entry daha
 • yurdum insanının hakkında hurafelerden pek fazlasını bilmediği burcun erkeği.

  bilmem kaç giriyi üşenmedim, okudum. bazen verdim şukuyu bazen bastım eksiyi ama bu kadar da hakaret edilmez ki bir burcun erkeğine. şamar burcu oğlanı etmişiniz bizi! kendimden tiskindim bir ara be!

  araya girmeyin, hemen teferruata gelmek istiyorum:

  aşk: balık da sever her insan gibi ama nedense pek çok yazar arkadaş bize sevmeyi, sevilmeyi reva görmemiş. haklılar belki, çok severiz biz. sevgimizle biraz boğuyoruz belki insanları o yüzden bu tepki.
  ama zamane kızları da mahkeme kapılarında alıyor soluğu "ben sıkıldım, romantizm yok, bu evlilik yürümüyor..." diye. bu arada da bize saydırıyorlar ya, te allah'ım!

  denge: genel kanı balık burcu delikanlıların duygusal anlamda inişli çıkışlı bir grafik çizdikleri yönünde ama bu biraz da muhattaplarımızla alakalı. gösterdiğimiz ilginin karşılığını alamayınca adımız bay buzdolabı'na çıkıyor. çuvaldızı bize batırın bakalım... ikizler burcu kadını sandım elbiselerimin içimdekini bir an.

  çile: evet morali çabuk bozulur balık burcu insanının ama sıkıntısı kırdığı kalpleri onarmakla ilgilidir. öyle buhranlara boğulup gittiğimiz yok. geçmişe takılıp kaldığımız yok sanıldığı kadar. herkes gibi güzel anlar gelince aklımıza belli belirsiz gülümsüyoruz işte.

  sır: tutamadıkları ve paylaşmadıkları söyleniyor balıkların. sizin sırrınızı kesinlikle kimseye anlatmazlar. rahat olun. bir nevi kozmik odadır bu adamlar ama onlarla hiç dertleşmediklerini iddia edenler karşısındakine yeterli güveni veremediğinin farkına varmalı.

  sanat: evvel allah bu nevi janjanlı işlerde mahiriz. bilhassa edebiyat ile sıkı fıkıyızdır.
  hangi erkek sevdiği kadına kırk yıl usanmadan şiirler yazabilir ki!
  dekorasyon meraklısıdır balık erkeği. "hayatım perdeleri yenileyelim mi?" sorusuna elinde kumanda gözü tv ekranında cevap vermez inanın. "neden olmasın balım." cevabı pek sade kalır bu soruya.

  saflık: balık erkeğinin saf sanılması bence en büyük avantajı. balık erkeği sanılanın aksine çok ince fikirlidir. satranca yatkınlığı herkesçe malum olan balıklar tilkiyi tefe koyar da oynatır eğlence içün. sisli havaları severler. "asıl keramet mucizeyi göstermek değil onu saklı tutabilecek kadar kıymet vermemektir." derler ya o misal işte.

  unutkanlık: balık unutmuş gibi görünür ama nerde... "suyun yavaş akanından insanın yere bakanından korkulur." derler. süzer, inceler balık bol bol. siz ona balık hafızalı diye durun o sizin hakkınızda öğrendikleriyle külliyat kuruyordur.

  kararsızlık: balık pek şanslıdır. önünde seçeneği çok olunca biraz duraksar. 16 tane kol saatim var gel de seç hadi! kısmeti bol olunca insanın seçmesi de zor oluyor.

  ezik: bir balığın en temel prensibi sıradan ama orijinal olmaktır. caka satmak, gurur yapmak, firavunluk taslamak bize göre değil. beyefendilik şiarımızdır ama anlayana.
  kış günü öküzün birinin kızlara dövme göstereyim diye yarı çıplak gezmesi ne kadar lümpence ise balık erkeğinin rengarek bağrında sakladığı sadeliği de o kadar harikuladeliktir. ne çare arabayı satıp ducati 996 alsam o zaman da adım görgüsüz, hesabını bilmeze çıkardı.

  espri: ekseriyetle bilinir ki bu burcun mesuplarının zeka seviyesi ortalamanın üzerindedir. doğal olarak da komikliğe yatkınız.

  karamsarlık: pek özelliğimiz değil. elbette bazen yeise düşeriz ama orada saplanıp kalacak kadar da karaktersiz değiliz. neşeli insanlarla bir arada pek bulun(a)maz zaten bu özellik. çevremizden çok etkileniriz. eee insan çevresinin ürünüdür ne de olsa.
  (bkz: john watson)

  sulugöz: "ağlamasını bilmeyenin gülmesinden bir halt olmaz."
  (bkz: yılmaz erdoğan)

  hayalperestlik: balık delikanlısı yedekte en az iki planı bulunan sağlamcı erkektir. öyle rastgele yaşamaz çünkü tesadüfe değil "tevafuk"a inanır. toplum şanslı olduğumuzu söyler ama ben şansa öyle aşırı inanmam. sadece hazır olmak gerektiğini kabul ederim çünkü eninde sonunda istediğim fırsat gelecektir.

  final: mesele balık, ikizler, aslan olmak değil bence. insan olmak ve karşısındakinin de insan oldğunu bilmek. herkesin bir kalp taşıdığını bilen birisi kimin canını yakmakta, aptallık etmekte kasti davranabilir ki!
  ikizlere dengesiz, aslana artiz, teraziye el classico... dersek adam kalmaz etrafımızda sonra.
  er kişi dostunun çokluğu, mağdurunun yokluğu ile bilinmeli. yoksa yerim burç muhabbetini!

  edit: imla.
1039 entry daha