şükela:  tümü | bugün
4 entry daha
  • köpeklerin ağzında da çıkar bu siğilden (`(bkz: canine viral papilloma)`) ve normalde köpeğin bağışıklık sistemi bir hafta kadar bir sürede virüsle başa çıkacak duruma gelir, çoğu zaman bir şey yapmaya gerek yoktur. fakat eğer bu siğillerin sayısı çoksa ve köpeğin boğazına doğru yayılıyorsa (safkan ırklarda, genelde alman köpek ırklarında daha sık görülüyor, yemek yemesini ve hatta rahat nefes almasını bile engelleyebiliyor) önlem olarak bir iki tanesini sıkarak kopartmak bağışıklık sürecini hızlandırır. biraz can yakan ve kanlı bir işlemdir, hatta bazıları bu siğilli dokuyu köpeğe yedirirler ki bağışıklığı daha çabuk kazansın.

    her ihtimale karşı veterinerinize danışın.

    benim bu konuda edindiğim tecrübe de bu ağız siğillerinden bir iki tanesini pense ile sıktığınızda köpeğin daha çabuk bağışıklık kazandığı şeklinde. iki gün ara ile günde 3 tane siğil ezmiştim ben (bir haftadan daha uzun bir süreçti). bunu yapabilmek için bir penseye ve size güvenen ve seven köpeğe ihtiyacınız var. diğer türlü köpeği sıkı sıkı tutmanız gerekiyor, biraz can yakan ve epeyce rahatsızlık veren bir durum.

    köpeğiniz bir kere bu durumu atlattığında bir daha tekrarlanmıyor ama köpeklerde çıkan bu siğilin* insanlara bulaşmadığı bilinse de köpeklerde oldukça bulaşıcı olduğundan, oyuncaklarını, yemek ve su kaplarını başka köpeklerle paylaştırmayın ve iyice dezenfekte edin.
3 entry daha