şükela:  tümü | bugün
47 entry daha
 • yahu türkiye'nin realitesini bildiğiniz halde nasıl bu kadar anlayışsız olabiliyorsunuz?ya da acaba çok nadiren toplu taşıma kullanıyorsunuz da, o profilden habersiz olduğunuz için mi bunları yazabiliyorsunuz?

  böyle bir alaycı, ağzını büke büke "aman da yazılanlara bakılırsa hepsi tacize uğramış da bıd bıdı bıdıbıt!"

  ağzımı bozmamak için zor tutuyorum kendimi, ama evet ağzını eğen çemçük, hepimiz tacize uğruyoruz! sen ne zannediyorsun ha, ne zannediyorsun? sen inanıyor musun ki türkiye'de bir tane bile tacize uğramamış kadın var? güzeli çirkini, yaşlısı genci, bir tane bile var mı sanıyorsun?

  sen ki "ehahah olm 500t'lerde bana bile yaslıyorlar" diye "geyik" yapıyorsun. madem "sana bile" yaslıyorlar, düşün diğerlerine neler yapmazlar!

  sen biliyor musun ki, o dalga geçtiğin "türk kızı"nın yanı sıra, yaşlı başlı örtülü teyzelere yanaşır fordçular. çünkü o kadınlara tacize uğrarsa suçlunun kendisi olduğu, erkeği tahrik edecek bir şey giydiği/yaptığı, kısaca kuyruğunu salladığı öğretilmiştir hep; topluluk onu kınayacak sanıp çoğu gıkını bile çıkaramaz, bunu bilen hayvanlar kolay hedef olarak onlara yanaşır...

  veya lise çocuğudur "uu beybi, liseli eteği", hani çoğunuz bayılıyorsunuz ya; hah yalnız orda bir fark var, evde seviştiğiniz reşit yaştaki sevgiliniz fantezi olsun diye giymiyor o eteği o anda, hakikaten 14-15 yaşında liseli bir kız giyiyor. "ama onlar da o kadar kısa giymeseydiieeüüüeghhh" diyen mallar adına yazıyorum- istediği kadar kısa olsun, 25-30-45 yaşındaki adamların, amcaların onları taciz etmesini hak etmiyorlar işte ulan!

  diyorsun ya "hepimize sapık, hepimize tacizci muamelesi yapıyorlar vıy vıy vıy!" e ulan alnınızda mı yazıyor? sen gelip görseydin nasıl "hiç beklenmeyecek" adamlardan ne tip hareketler gördüğümüzü, çok merak ediyorum, acaba bir dahakine sen ne yapardın?

  lise demiştik, örnek ister misin? sabahları babam bırakırdı beni okulum işine yakın diye, öğleden sonra kendim dönerdim. bir hafta babam yurt dışında, mecbur kendim gideceğim, lise 1. sınıftayım, sabah otobüsle okula giderken 65 yaşlarında, bastonlu, zar zor yürüyen bir dedenin, bastonunu kenara dayamaya çalışır gibi yaparken cinsel organımı ellediğini söylesem ben sana ne dersin? bak bu kalça, memeye sürtmek gibi "yanlış anlaşılması kolay" bir örnek değil, eli eteğimin içinde olacak kadar bariz, söylesene ne diyorsun? ben ciyaklayınca "ben görmemişim, anlamamışım" ayağına yatıp, millet homurdanınca birden o "yaşlı dede"nin ataklaşıp kaçmasına ne dersin? sen olsan, o yaşta, bastonlu gözlüklü amcadan bekler miydin?

  başka bir tane söyleyeyim, yine lise, bu sefer eve dönüyorum, eski ikaruslar vardır bilir misin, en arkalarda ters oturuyorum, inmeme iki durak kalmış, okuduğum dergiyi topluyorum çantama. o otobüslerin son kısmı boş olur, hah oraya yaslanmış bir adam, eli cebinde, bir bakıyorum ki tam karşımda oynuyormuş organıyla, dergiden başımı kaldırdığımı görünce o pis pis sırıtışını gördüm hala hatırladıkça midemi bulandıran, gözümün tam hizasındaydı, kalkıp otobüsün ortasındaki kapıya doğru yürüdüm, o adamın arka kapıdan indiğini gördüğümde korkudan attığım çığlığı ben bilirim, sen değil!

  daha örnek ister misin? yine bir sabah otobüsü, araba bakıma girmiş diye babam da benle gelmiş o sabah, ama otobüs kalabalık, benden biraz uzakta kalmış.. yanıma gelen, son derece düzgün giyimli (hani senin tabirinle tacizci zaten tipinden belli olmalı ya!) genç bir adam, kulağıma eğildi "çok tatlısın, inip gezelim mi?" filan diyor. (o koskoca ve insan dolu otobüste nasıl bir manyak buna cesaret eder anlamış değilim.) babam orada ve sorun çıksın istemiyorum ya sabah sabah, dişlerimin arasından incecik bir "sktir git" çıkıyor, adam elini koluma koyup çekiştiriyor "hadi gel gel ehe" diye, dönüp "babaaa!" diyorum. o anda çıkan öyle bir sestir ki, kimsenin ne olduğunu sormasına gerek kalmaz, herkes mükemmelen anlamıştır ne olduğunu.. babam kalabalığın içinden bana gelmeye çalışırken, şoför otobüsü durdurur, kapıyı açar, o pek nezih görüntülü sapığımız kendini dışarı atar, ben yol boyu babamın yüzüne bakamam, sanki suçlu benmişim gibi...

  zamanla büyürsün, bunun senin suçun olmadığını, ömrün boyunca böyle hayvanlarla karşılaşacağını öğrenirsin. bu asla kibarca "tanışabilir miyiz?" diye sorana "ayy git be slk üf!" demek değildir, bu kezbanlık değildir, bu prenseslik filan da değildir; bu, o yavşak sırıtışı o herifin suratında görünce iğrenmektir, artık kendini korumanın içgüdüye dönüşmesidir. peki bu nasıl içgüdüye dönüştü, kendiliğinden mi, bir sorsana?

  tamam, senin suçun yok kişisel olarak (ya da öyle olduğunu düşünüyorsun, acaba hayatında hiçbir kadına rahatsız edici şekilde bakmadın, göz süzmedin, laf atmadın mı? inanması zor...) ama sokakta her gün laf yiyorsun, otobüste defalarca tacize uğruyorsun, sen olsan bir süre sonra psikopata bağlamaz mıydın? savaştan dönen askerlerin, her yerdedüşman gördüğünü sanması gibi, otomatiğe bağlıyorsun lan işte, anlasana!

  ey sözlükçü, çok modern süper anlayışlı erkek, sen bizi ne kadar kolay yargılıyorsun! ben ki, hiç kimseye sapık muamelesi filan yapan biri değilim, horozdan kaçan kadın hele hiç değilim ama, anlayabiliyorum durumu, benden daha takıntılı hale gelmiş olanları, sen anlayamıyorsun..

  takım elbiseli, bond çantalı -hani çok düzgünler ya!- heriflerin peşinden gelip kulağına fantezilerini fısıldadığı, bir ton eşkıya tiplisinin sana bir şey yapmasından korktuğu, bıyıklı ve kel aile babalarının seni oracıkta becermeyi istediğini gözlerinden okuduğun bir hayatı yaşadığını düşün şimdi.. hadi hayal et, birbirinden iğrenç adamların, senin kış günü, üstünde uzun palto, atkı ve bereyle, sadece gözlerin gözüktüğü halde -hani örtünmek bizi koruyordu ya bunlardan!- sana mayışık mayışık baktıklarını ve laf attıklarını düşün.. hani biz ilgiyi üstümüze çekmeye bayılan yaratıklarız ya "karı milleti" olarak, a a, o zaman neden bundan hoşlanmıyoruz acaba? yoksa sizin klişeleştirdiğiniz kadar basit olmayabilir miyiz?

  savunmamızı kuvvetlendirmek zorunda kalıyoruz, bizle dalga geçiyorsunuz. geç sen, dert değil, ama gel ben sana bir iki şey daha söyleyeyim. yıllar geçtikçe ben mesela, otobüslerde ekseriyetle orta yaşlı, bıyıklı göbekli amcalardan uzak durmaya başladım (tipik türk aile babası imajı, sorsan "namusu onun için her şeyden önce gelir" filan) çünkü pek sektirmiyorlar. içlerinde kalan ne varsa, orta yaş bunalımıyla iyice dökülüyorlar. ya da o dışarıdan düzgün görünümlü, olduğuna kanaat getirmiş, sorsan iyi-kötü kariyeri olan tipler, kendilerinin "çok yakışıklı, kara yağız türk genci" olduğuna inanmışlar, ama kendilerinden başka inanan olmadığından olsa gerek, kadınlardan istedikleri ilgiyi görememenin ezikliğini sana erkeklik taslayarak, sana iç çekip göz süzerek gidermeye çalışıyorlar. üniversiteden dönerken, son derece beyefendi giyimli, bembeyaz saçlı yaşlı bir amca (beşiktaş'taki eski centilmen amcalardan sanarsın) sana yer veriyor, "aaa rica ederim hanım kızım, oturmazsanız darılırım" diyor, "vay be kalmış mı bu amcalardan!" diyorsun içinden, kitabını okumaya başlıyorsun; amcaya o kadar konduramıyorsun ki -ve belki kitap da dikkatini dağıttığından- 15 dakika sonra fark ediyorsun "amcanın" omzuna bastırdığını, sürttüğünü.. yıllarca tacizin envai çeşidini görmüş, "yok artık hiçbirine şaşırmam, her türlü manyak var" derken bile, seni şaşırtacak yeni tipler çıkabiliyor karşına.. kafanı kaldırdığın anda kaçıyor "amca" ve sen "ulan böyle dedeler bile mi? oha be artık!" diyorsun içinden...

  bazen ciyaklıyorsun, sessiz kalma ki onlar iyice cesaretlenmesin istiyorsun; bazen o kadar şaşırıyorsun ki, sen çözülüp bağırana kadar inmiş/kaçmış oluyorlar; bazen o kadar psikopat gözüküyor ki karşındaki herif, otobüsteki diğerlerini bile korkutacağını fark edip, gıkını çıkarmaktan korkup ilk durakta iniyorsun...

  bunların hepsini, sadece kadın olduğun için, doğarken cinsiyetin başka bir türden olduğu için yaşıyorsun. sadece 2-3 sene böyle yaşasan, savunma artık "refleksin" oluyor, diğer modern görünümlü ayılar ise, bunu bile anlayamayıp senle dalga geçiyor... sadece bir haftalığına kadın olup istanbul'da delirmeden yaşayın, ben ondan sonra göreyim sizi e mi tatlı su modernleri!
55 entry daha