şükela:  tümü | bugün soru sor
8 entry daha
 • olağanüstü sese ve yorum gücüne sahip halk müziği sanatçısı. huma kuşu uzun hava türküsünü mükerrem kemertaş'tan başkasından dinlemeyin!! o derece yani.

  --- spoiler ---

  1938 yılında erzurum'da dünyaya gelen mükerrem kemertaş, müzik yaşamına erzurum halk oyunları derneği'nin thm çalışmasına katılarak başladı. ilk defa 1956 yılında bir gençlik şöleninde sahneye çıkan sanatçı, o güne kadar hırtızlı hafız celal, çığılı izzet, celal güzelses gibi ustaları yakınen dinleyebilme fırsatı buldu.

  1960 yılında erzurum radyosu'nun açılması ve devamında 1961'de doğudan sesler korosu'nun kurulmasıyla birlikte seyfettin sığmaz, hulusi seven, fikret tosuner ve suat işıklı nezaretinde, bu koroda korist ve solist olarak görev aldı.

  daha sonra, 1966 yılında açılan "kadrolu ses sanatçısı" sınavını kazanarak, erzurum radyosu'nda ali canlı, mustafa geceyatmaz, kemal karasüleymanoğlu, fikret karahan ve talip özkan'ın şefliğinde yurttan sesler korosu'nda çalışmaya başladı.

  istanbul radyosu thm müdürü nida tüfekçi'nin isteği üzerine, 1970 yılından itibaren istanbul radyosu yurttan sesler topluluğu'nda, nida tüfekçi, neriman tüfekçi, ahmet yamacı, yücel paşmakçı'nın nezaretinde görevine devam etti.

  1985 yılında izmir radyosu'na naklen atanan mükerrem kemertaş, emekli olduğu 2004 yılına kadar bu radyodaki çalışmalarını sürdürdü.

  uzun havaları ustalıkla icra etmesiyle tanınan mükerrem kemertaş'ın, 1960'lı ve 1970'li yıllarda değişik firmalar adına yapmış olduğu çok sayıda plak ve kaseti mevcuttur.

  --- spoiler ---
21 entry daha