şükela:  tümü | bugün soru sor
1 entry daha
  • yapılan iş gereği ketum olma çok başka bir duygudur. özellikle avukatlık ve doktorluk gibi doğrudan kişisel ve/veya hukuki, ticari sırlara vakıf olmanıza neden olan mesleklerde ketum olmak çok ama çok önemlidir. kişisel olarak bu yeteneğe sahip olanlar için fazla sıkıntı yoktur ancak ağzında bakla ıslanmayan tipler için ketumiyet zorunluluğu bir işkenceden farksızdır. öğrenilen yeni sırlar sürekli beyin içinde dolaşır, dışarı çıkmak için insanı zorlar. bu sırlar kimi zaman kamuoyunun öğrenmek için can attığı olaylara ilişkindir, ama kimseye söylenemez. kişi ketum olmaya alışık değilse, en sonunda bir içki masasında, bir gün mutlaka ağızdan çıkacaktır.

    ketum olmak ve sır tutmanın güzel yanı herkes bir takım olaylardan bahsettiğinde, onların iç yüzünü sadece sizin bilmeniz ve sırrın asli sahibi tarafından üçüncü kişilere açıklanmadıkça, sizinle birlikte mezara gidecek olmasıdır.

    bu arada ketumiyetin bir başka önemli boyutu nerede, kime, ne kadar söyleyeceğini bilmek ve ayarlamaktır ki bu kısım ancak zeka ve tecrübe ile kotarılabilir.
10 entry daha