şükela:  tümü | bugün soru sor
1 entry daha
  • ayahuska asması* olarak da bilinir. ekvator kuşağında bulunan peru amazonları'ndeki conibo kızılderilileri tarafından yüzyıllardır bilinen, farklı bölgelerdeki şamanist kabilelerce de kullanılan kutsal bir iksirdir.

    aynı zamanda bir zehir olduğundan (ki küçük ölüm, karanlık kapı, yutan gibi türkçe karşılıkları olan isimlere sahiptir aynı zamanda) kalıcı deliliklere, çok çok uzun süren komalara yada hızlı ama acılı ölümlere neden olabilir. iksir conibo şamanları'nın vermesi gereken bir sınav olduğu gibi, şamanik potansiyeli bulunmayanlar için ise hayatını riske atmaktan öte bir şey değildir.

    içildiği zaman katti bir sessizlik sağlanmalıdır çünkü bir su damlası bile an itibariyle pamuk ipliğine bağlı olacak akli dengeyi tamamen yok edebilir. kısa bir süre içerisinde etki gösteren iksir önce görüntülerin donuklaşmasını, ardından beden dışı ilk yolculuğun başlamasını sağlar ve bu süre içerisinde kişi tam bir koma durumuna girer. zihin parçalara bölünür ve dış dünya zihnin bir bölümü tarafından algılanırken, bedene dair tüm algılar uyuşur.. akıl ise çoktan zamanın ve gerçekliğin sınırlarını yok sayan korkutucu yolculuğa çıkmıştır. pek çoklarının denerken bedene bir daha geri dönmeyi başaramadığı bu deneyim tecrübeli ve güçlü bir şaman tarafından koordine edilmeli, gerektiği noktada verilecek farklı iksirler ile komadaki beden geri çekilmelidir.

    ayahuasca asması'nın ve cawa bitkisinin yapraklarının saatler süren kaynatma işlemi sonrasında oluşturduğu son derece koyu (ancak bir kazan dolusu karışım kaynatılırsa bir bardak ruh asması elde edilebilir), acı, ağız burkan ve tek bir yudumu dahi baş döndüren bir iksirdir.

    daha önce bu doğa üstü tecrübeyi deneyip başarı ile sona erdirmiş bir kişinin rehberliği olmaksızın asla ama asla denenmemesi gereken iksir, geleneklere uygun bir ritüel ile içilmelidir.
132 entry daha