şükela:  tümü | bugün soru sor
9 entry daha
  • "...birleşik metal bir sarı sendika değildir, ama gerçek anlamıyla mücadeleci bir sınıf sendikası da değildir. yukarıda da bahsettiğimiz şekilde, türk-metal’de görülen birçok kötü özellik (örneğin bürokrasi, sınıf sendikacılığı yapmak yerine insan kaynaklarının bir kolu gibi davranmak, uzlaşmacılık vb.) yer yer birleşik metal’de de görülmektedir. tüm bunlar türk-metal’i güçlendiren gerçeklerdir.
    türk-metal’in ablukasını kırmak için birleşik metal’in işçi demokrasisine dayalı, mücadeleci, sınıf uzlaşmacılığının her türlüsünü reddeden, enternasyonalist bir çizgide olması şarttır. birleşik metal yeterince güçlü, mücadeleci olmadığı için, işçilerin gözünde her daim mücadeleciliği, kararlılığı ve direngenliğiyle sivrilmediği için türk-metal ablukası kırılamıyor. bunu başarmak için öncelikle birleşik metal’de örgütlü işçilerin sağlam bir çekirdek haline gelmeleri şarttır. bu da ancak sınıfın geneliyle bağ içinde, işçi sınıfının kendi sınıf partisini kurma mücadelesinin parçası olarak gerçekleştirilebilir.
    bosch işçilerinin mücadelesi göstermiştir ki, birleşik metal mücadeleci kimliğiyle öne çıktığı, sabırla ve inatla örgütlenme çalışması yürüttüğü her durumda işçilerin teveccühünü mutlaka kazanacaktır. aksi her durumda ise kendi kuyusunu kazacaktır....
    "bosch işçisinin ayağa kalkışı vesilesiyle türk-metal üzerine" yazısından
22 entry daha