şükela:  tümü | bugün
9 entry daha
  • uppsala üniversitesi'nde nasıl aylak insanlar varmış ki norveç ve izlanda'da yaşayan farelerin birbirleriyle akraba olduklarını bulmuşlar. ev farelerinin mitokondriyal dna'larını izlanda ve grönland'daki 1000 yıllık fare iskeletleriyle karşılaştırmışlar. ne düşündü adam acaba, "dur ben şu fare dna'larını bi karşılaştırayım bakalım galaksiler arası motorun formülü ya da ölümsüzlük ya da allah ya da dünyanın en büyük zenginliği orada mı gizli?" böyle mi düşündü kimbilir.

    fareler hep insanları takip etmişler, farelerin gen sekansları insanların oralara yerleşim tarihleriyle uyuşmuş falan bir şeyler olmuş. fareler viking gemilerinde oralara kadar gitmişler. anlaşıldığı üzere (süper anladık gerçekten de) göreceli olarak uzak olan adada vikinglerin istilasından sonra başka fare göçü yaşanmamış ve bu bence süper bir olay. ama mesela grönland fareleriyle viking fareleri arasında doğrudan ilişki yokmuş bu bağlamda farelerin buraya sonradan danimarka'dan geldiğini anlıyoruz ki o danimarka 1992'de avrupa şampiyonu olmuştu. michael laudrup falan bunlar iyi topçulardı.

    buradan ne çıkaracağız, adalar gibi sınırlı coğrafyalardaki fare leşlerine bakarak o adanın daha önce kimler tarafından fethedildiğini, bızıklandığını çözebilir ve tarih bilimine süper katkılar sağlayabiliriz.

    http://www.biomedcentral.com/…1-2148/12/35/abstract
181 entry daha