şükela:  tümü | bugün
3 entry daha
 • iyi okunması ve anlaşılması gereken kararlardır .
  bugün gelinen durumu , bugün yaşadıklarımızı 13 yıl öncesinden hatırlatan kararlardır .
  tekrar tekrar okunmalıdır .
  3. entry de olmasına rağmen aşağıya da alınmıştır .
  okudumadan önce hatırlanması gerekenler de vardır .
  kayıp trilyon davaları , deniz feneri davaları , ergenekon davaları ,
  adalet , eğitim , sosyal güvenlik uygulamaları,
  dış politika ve kürt sorununda gelinen nokta ,
  laiklik ve atatürk karşıtlığı ,(düşmanlığı diyemedim)
  ekonomik durum , fakirleştiren büyüme , cari açık ucubesi ,
  mecliste kalpazanlık dahil 112 ayrı suçtan dosyası bulunan milletvekilleri ,
  daha akla gelmeyen ve başarıymış gibi sunulan uygulamalar .........
  işte durumumuz ve işte 13 yıl önceki uyarılar...
  anlayana tabii..

  1- demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olan türkiye cumhuriyeti'ni hedef alan rejim aleyhtarı faaliyetler karşısında ödün verilmemelidir. anayasa'nın 174. maddesinde koruma altına alınan devrim kanunları'nın ödün verilmeden uygulanması esastır. hükümet, icraatında devrim yasaları'na uygunluğu sağlamakla görevlidir.

  2- savcılar, devrim yasaları'nın ihlalini oluşturan davranışlar karşısında harekete geçmelidirler. yasaları ihlal eden dergahlar kapatılmalıdır.

  3- sarık ve cüppeli giyim şeklinin özendirildiği görülmektedir. kılık ve kıyafetleri bu yasaya ters düşen kişilerin onurlandırılmamaları gerekir.

  4- anayasa'nın 163. maddesinin kaldırılmasının yarattığı hukuki boşluklar, irticai akımların ve laikliğe aykırı tutumların güçlenmesine yol açmıştır. bu boşlukları telafi edecek yasal düzenlemeler getirilmelidir.

  5- eğitim politikalarında yeniden tevhidi tedrisat kanunu ruhuna uygun bir çizgiye gelinmelidir.

  6- temel eğitim 8 yıla çıkarılmalıdır.

  7- imam - hatip okulları toplumdaki bir ihtiyacı karşılamak üzere kurulmuşlardır. bu ihtiyacın fazlası olan imam hatip okulları, meslek okullarına dönüştürülmelidir. ayrıca kökten dinci grupların kontrolünde olan kuran kursları kapatılarak, milli eğitim bakanlığı'na bağlı okullarda düzenlenmelidir.

  8- devlet dairelerinde ve belediyelerde kökten dinci bir kadrolaşma hareketi sürdürülmektedir. hükümet, bu kadrolaşmanın önüne geçmelidir.

  9- cami yapımı gibi dini konuları siyasi amaçlar için istismar etmeye dönük olan her türlü davranışlara son verilmelidir.

  10- pompalı tüfekler kontrol altına alınmalı ve gerekirse pompalı tüfek satışları yasaklanmalıdır.

  11- iran'ın türkiye'deki rejimi istikrarsızlığa itmeyi amaçlayan çabaları yakın takibe alınmalıdır. iran'ın türkiye'nin içişlerine karışmasını önleyici politikalar uygulanmalıdır.

  12- yargı mekanizmasının daha etkin çalışmasını sağlayacak ve yargı bağımsızlığını güvence altına alacak, hükümetin tasarruflarından koruyacak düzenlemeler bir an önce getirilmelidir.

  13- son dönemde türk silahlı kuvvetleri mensuplarını hedef alan tahriklerde büyük artış gözlenmektedir. bu sataşmalar tsk içinde rahatsızlığa yol açmaktadır.

  14- irticai faaliyetlere karıştıkları için tsk'daki görevlerine son verilen subay ve astsubayların belediyelerde istihdam edilmelerinin önüne geçilmelidir.

  15- partilerin belediye başkanları ve il, ilçe yöneticilerinin konuşma ve davranışları da siyasi partiler yasası'nın sorumluluk alanına sokulmalıdır.

  16- tarikatların denetimindeki finans kuruluşları ve vakıflar aracılığıyla ekonomik güç haline gelmeleri dikkatle izlenmelidir.

  17- laiklik aleyhtarı yayın çizgisi olan tv kanalları ve özellikle radyo kanallarının verdikleri mesajlar dikkatle izlenmeli ve bu yayınların anayasa'ya uygunluğu sağlanmalıdır.

  18- milli görüş vakfı'nın bazı belediyelere yaptığı usulsüz para transferleri durdurulmalıdır ......

  demişler ve hep birlikte imzalamışlar o zaman ...
  bu kararların altını..
  yalan mı ?

  susamadım , sıra da bana geldi galiba .
  sivil 28 şubatçı olarak tutuklanmazsak iyidir...

  (bkz: 30 adrese 28 şubat baskını)
20 entry daha
hesabın var mı? giriş yap