şükela:  tümü | bugün
17 entry daha
  • gövdeyi estetik ya da medikal amaçlarla arzulanan şekle sokmak ve o formda tutmak için giyilen, uzun yıllarca tartışmalara sebebiyet vermiş olan giysi. kadınlar ve erkekler tarafından giyilir; fakat kadınlar tarafından giyimi daha yaygındır. korse, günümüzün bedenin şeklini alan likralı kıyafetlerinin aksine, istenen ideal forma bedeni sıkıştırarak getirir. tarihi çok eskiye dayanır. bazı kaynaklara göre, catherine de' medici'nin 1550'lerde kalın belli kadınların saraya girmelerini yasaklaması sonucunda, birçok kadının dar korseler giymeye başlamasıyla korse insanların hayatında yer bulmuş. bazı kaynaklara göreyse, bu tarihten önce de farklı nedenlerle korse giyilmekteymiş. kesin olan şey, korsenin günümüzde de varolan formunu 16. yüzyılda aldığıdır. 18. yüzyılda balen daha fazla kullanılmaya başlanmış ve korseler daha rahat bir hal almaya başlamış. amaç beli delicesine sıkmaktansa, güzel bir görünüm ve göğse destek vermek olmuş. 1920'lerde korse gözden düşmüş, yerini kemer ve esnek sütyenlere bırakmış, varlığını sadece iç çamaşırı ve fetiş kıyafet olarak sürdürmüş.

    bilinenin aksine victorian ya da edwardian döneminde tüm kadınlar sıkı bağcıklı korseler giymiyor, her gün bu korselerle sokağa çıkmıyor ya da kaburgalarını ameliyatla aldırmıyorlardı. zaten dönem için bu tıbben imkansızdı. birçok korse çeşidi vardı ve hala da var. bunlardan birçoğu korse görünümlü korseler ya da çok sıkı olmayan tarzdaki korseler (örneğin spor yaparken ya da doğum sonrası giyilenler). bu çeşitliliğin nedeni her kadının sıkı bağcıklara sahip bir korsenin içinde rahat bir şekilde hareket edemeyecek olması. bu tıpkı günümüzdeki topuklu ayakkabı mevzusu gibi. her formda topuklu ayakkabı var ve her kadın topuklu ayakkabıyla rahat edemez. bu yüzden de her gün tercih etmez ya da hiçbir zaman tercih etmez.

    o zamanlarda olduğu söylenen bir şeyse, özellikle zengin kesimden bazı kadınların en dar korseleri giyip, balolarda bayılacak noktaya gelene kadar bağcıklarını sıkmalarıymış. her gün sıkı bağcıklı bir korseyi uzun süreli giyerek beli inceltmeye çalıştıkları "tightlacing" adı verilen uygulamayla kadınlar ideal olarak gördükleri formlara sahip olmaya çalışırlarmış. 41-43 cm arası birçoğunun hayali ve amacı iken, 51 cm altı ölçüler genelde çoğunu tatmin etmeye yetermiş. bu sayede şimdiye kadar görülmüş en ince bele sahip kadının beli 33 cm iken, günümüzde yaşayan kişiler arasında bu ölçü 38 cm.

    korse fiyatları çok değişkendir. kaliteli bir korsenin fiyatı 350 dolardan başlarken, korse görünümlü korsemsilerin fiyatı 30 dolara kadar iner. gerçek bir korse almak isteyenlerin biraz para biriktirip, sonra da o parayı gözden çıkarmaları gerekir. türkiye'de seçenek neredeyse yok denecek kadar az olduğundan alışveriş için tercih edilecek yer internet olmalıdır. gerçek bir korsenin 60 olan beli, 50-51'e indirdiği görülürken, korse görünümlü "korsemsi" ile 60 olan belin 60 olarak kaldığı görülür çünkü bedene şekil vermez, sadece görsel olarak korse giyilmiş görünümü verir.

    zaman içinde ideal olan değişiyor. korselerin günlük hayatta varlığının sona ermesiyle, eskinin ideali olan kum saati beden artık kadınların sadece yüzde sekizinde mevcut çünkü bedenimizin şeklini alan likralı kıyafetler sayesinde ciğerlerimiz ve kaburgalarımız doğal hallerine geri döndüler ve doğal halleriyle kadınların çok azı doğuştan o forma sahip. bu yüzden kum saati formundaki kadın bedeni yakında tamamen hayal olacak. korselerse sadece iç çamaşırı ya da fetiş dünyaya ait bir estetik giysi olarak varlığını yıllarca sürdürecek.
27 entry daha

hesabın var mı? giriş yap