şükela:  tümü | bugün
24 entry daha
 • ötzi'nin keşfi ile birlikte başlayan süreçte şu ana kadar 7 kişi hakkın rahmetine kavuşmuştur. "acaba ötzi lanetli mi?" sorularını her fırsatta akla getirendir.

  'lanet' 1992'de ötzi'nin vücudunu inceleyen adli tıp ekibinin şefi dr. rainer henn'in ölümü ile başlamıştır. dr. henn, ötzi hakkında vereceği bir konferansa giderken, arabasıyla bir başka arabaya başbaşa çarparak can vermiştir.

  ikinci 'kurban' dr. henn'i ve diğerlerini ötzi'nin bulunduğu yere götüren ve sonradan turistler için ötzi turları düzenlemeye başlayan dağcı kurt fritz olmuştur. pek çok dağcının başına gelebildiği gibi, çığ altında kalmıştır.

  avusturyalı gazeteci rainer hoelzl üçüncü 'kurban' olmuştur. ötzi'nin yerinden çıkarılışını ve sonrasındaki incelemeleri, yakın plan röportaj hakkı elde etmiş tek gazeteci sıfatıyla filme almış ve filmi bütün dünyada gösterilmiştir. filmin gösterime girmesinden birkaç ay sonra, bir tür beyin tümörü olduğu düşünülen gizemli bir hastalığa yakalanmış, ve kısa sürede büyük acılar içinde ölmüştür.

  dördüncü 'kurban' ötzi'yi bulan alman turist helmut simon'dur. simon, ötzi üzerinde hak elde edebilmek için açtığı 75.000 dolar tazminat içeren bir davayı kazanmasını kutlamak üzere, keşfini gerçekleştirdiği bölgeye dönerken, güzel havada yola çıkmış olmasına rağmen, yolda kar fırtınasına yakalanmış ve ötzi'nin ölüm yerinden 200 kilometre kadar mesafede, yüz metrelik bir uçuruma düşmüştür. henüz dava sonuçlarını kesinleştirecek imzayı atmamış olduğundan, dul bayan simon 75.000 dolar'ı alamamıştır.

  helmut simon'un gömülmesinden bir saat kadar sonra, yollarını kaybetiklerinde simon çiftini aramaya çıkan ekibin şefi olan dieter warnecke 45 yaşında kalp krizinden ölmüştür.

  ötzi'nin vücudunu bakterilere ve mantarlara karşı korumak üzere bir yöntem geliştiren innsbruck'lu profesör friedrich tiefenbrunner ocak 2005'de açık kalp ameliyatı esnasında ölmüştür. tiefenbrunner'ın bulunduğu bilimsel ekibe şeflik eden ve ötzi konusundaki bir numaralı uzman olan arkeolog konrad spindler, 5 ölümden sonra artık dile getirilmeye başlanan lanet söylentilerini, 'ne yani? sırada ben mi varım? medya palavrası bunlar,' diyerek inkar etmekteydi. nisan 2005'de evvelce mevcut bir kronik hastalığı olan als 'den vefat etmiştir.

  son olarak, ekim 2005'de, avusturalyalı dr tom loy 'lanet'in son kurbanı olmuş, ötzi hakkında bir kitaba son rötuşlarını koyarken ölmüştür. sayı böylece 7'ye çıkmış olmaktadır.
49 entry daha

hesabın var mı? giriş yap