şükela:  tümü | bugün
9 entry daha
 • pek sevemediğim şehir. gidecek arkadaşlara yardım amacıyla kısa süreli gözlemlerimi aktarayım.

  ilk olarak şehrin havaalanını göreceğiniz için zaten senegal ve dakar hakkındaki düşünceleriniz daha ülkeye ilk ayak bastığınız anda şekillenmeye başlayacak. hatta biraz daha ileri gideyim, eğer istanbul'dan thy ile yolculuğa başlarsanız sizinle beraber seyehat eden senegalli kardeşlerimizin tavırlarından ülkeyi epey bir analiz etme fırsatınız olacak.

  afrika'daki bir çok şehir gibi bu şehirde de belirli bir standardın üzerinde yaşamak çok pahalı. gideyim düzgün bi cafe'de bir şeyler içeyim ya da adam akıllı yemeklerin olduğu bir restoranda yemek yiyeyim dediğiniz anda ne demek istediğimi zaten anlayacaksınız. ortalama bir öğle yemeği 30-35 euro civarında tutuyor. ama biraz daha halkın arasına karışıp daha uygun bir şeyler yemek isterseniz o da türkiye'dekinden çok daha uygun gelecektir. tabi bunun bazı dezavantajları var. beyaz olmanın verdiği dezavantajla gezdiğiniz her yerde size zengin piçi gözüyle bakılacak. malesef adamlarda böyle bir mantık oturmuş. beyaz=zengin gibi görüyorlar. bunun için de dolandırılma riskiniz her zaman olacaktır. gitmeden önce alacağım her şey için pazarlık yapmam tembihlenmişti bana. ben de öyle yaptım. arkadaşlarım için hediyelik eşya almak için girdiğim bir mağazada beğendiğim bir tamtam(darbukanın yandan yemişi) için satıcı önce 15000cfa(senegal para birimi) istedi. merci(köpek gibi fransızcam vardır) dedim ve arkamı döndüm. yapılan uzun görüşmeler neticesinde tamtamın yanında bir tanede ağaçtan oyma zürafa biblosunu 4000 cfa'ya aldım. bu örneği adamlardaki pazarlık anlayışını gözler önüne sermek için verdim. dışardan yemek dışında alacağınız her şey için pazarlık yapın. öyle ki taksilerde taksimetre benzeri bir teknoloji olmadığı için taksilerle pazarlık yapıp binin. sonra gideceğiniz yerde bir şok yaşama riskiniz çok fazla. "x'e ne kadara götürürsün kanki?" diye sorduktan sonra söylediği fiyatın yarısı civarında bir fiyata anlaşmaya çalışın. denedim %100 çalışıyor.

  şehir'de bir de büyükelçiliğimiz mevcut. semt olarak adını hatırlayamasam da şehirdeki diğer ülkelerin de büyükelçiliklerinin bulunduğu nispeten nezih bir mevkiinde olduğunu biliyorum.

  şehirde gezip görülecek bir kaç yer mevcut. afrika'nın doğuşunu simgeleyen bir heykel, eski bir fener bir de köle ticaretinin başlangıç noktası olarak kabul edilen bir ada. aklımda kalanlar bunlar. tam bir turist ruhuyla gezemediğim için ayrıntılar konusunda biraz zayıf kaldım.

  flag diye bir biraları var ve sanırım senegal'in yerel birası (bu bilgi garsondan alındığı için hatalı olma olasılığı da mevcut, ayrıca internette belçika birası olduğunua dair bir kaç yalan yanlış bilgi de var). denemeye değer bulduğumu söyleyebilirim. bunun dışında şehirde balıkçılık önemli bir geçim kaynağı olduğundan denebileceğiniz envai çeşit balık var. bunlardan aklımda kalan trimf ya da benzer bir isme sahip bir balık oldu. lezetli. özellikle tavada olanı.

  şimdilik eyyorlamam bu kadar. iyi yolculuklar.

  edit : balığın adı thiof'muş. uyarı için noluo lan'a teşekkürler.
22 entry daha