şükela:  tümü | bugün
207 entry daha
 • sürekli karşılaştırıldığı dark knight ve sin city filmlerini çok severim. ama bunu da gayet çok sevdim.

  çizgiroman uyarlamasından beklentisi ağır, oturaklı, gerçekçi, karanlık, tedirgin edici..vs yönünde olanların tatmin olacağı bir film değil. benim beklentilerim bu yönde değildi. önemli olan janr veya stil değil. önemli olan seçilen janrın ve stilin nasıl işlendiği.

  bi kere öncelikle bu film iyi bir komedi filmi kadar komik.
  iyi bir aksiyon filmi kadar iyi efektlere ve koreografilere sahip.
  ekolündeki uyarlamaların (spider-manler, x-menler, önceki hulk, iron man, thor, captain america, eski batmanler, supermanler...vs) hepsinden daha iyi.

  joss whedon, hem ekibiyle ve karakterleriyle, hem de fragmanlarıyla çok büyük bir beklenti yaratan bir yapımın altından gayet de iyi kalkmış. bu boyuttaki bi yapımda beklendiği üzere görsel efektler şahane. evet küfür, kan, seks yok, ama hitap ettiği kitlenin yaş aralığı düşünüldüğünde bunda şaşıracak bir şey de yok. (ha bence şiddet bu kadar okayken küfür/kan/seksin çocuklardan bu kadar gizlenmeye çalışılması samimiyetsiz ve komik ama bu başka bir tartışma konusu.)

  böyle büyük bi yapımda whedon üzerindeki baskının muazzam olduğu tartışılmaz, umarım ki bu filmin başarısı sayesinde azıcık daha aykırı şeyler yapma özgürlüğü artsın. (yani ne bileyim manhattan olmasın başrolde mesela. veya "klasik sorun çıkar, sorunun olduğu konusunda uzlaşmaya varılamaz, sorunun olduğu anlaşılınca birleşilir, klasik happy ending" çizgisi izlenmesin. whedon bütçe baskısı olmadan dr. horrible's sing along blog gibi şahane bi yapımı çıkarmış bir insan. o kadar özgürlüğü hak ettiğini mümkün olduğu kadar kanıtladı.)

  + whedon zaten çok başarılı kötü adam (spike, angelus, dr. horrible vs) yazan bi insan. loki'nin şahane olacağına emindim. nitekim öyleydi.

  + scarlett johansson'ın poposu <3

  + mark ruffalo'nun hulk performansı şu ana kadarkiler arasında kuşkusuz favorimdi. ayrıca karakteri de mükemmel yazılmış. ama zaten hepsinin replikler iyiydi.

  + her önemli karakter işe yarıyor. figüran gibi dolanan yok. filmlerde olayını doğru düzgün bilmediklerimizin bile attitudeu var, süs değiller.

  bundan sonra beklenen doğru düzgün kadın süperkahraman filmi zaten. çünkü bildiğiniz üzere, yok öyle bişi.

  --- spoiler ---
  --- spoiler ---

  tek derdim kapanıştan sonraki sahne biraz sönük kalmış.

  loki'nin hepinize karşı tek ben tavrı beni rahatsız etmedi, çünkü izleyicinin pek ciddiye almadığı gibi mesela thor da durumun ciddiyetinin farkında değil. bu yüzden de başta diğer kahramanlarla iletişime geçmek yerine kendi bildiğini okuyor.

  yalnız güzelim black widow görsel şölendi de, thor'da da dengi potansiyel varken değerlendirilmemesi üzücü olmuş.

  iron man - captain america - thor gerilimi testosteroooon diye bağırıyor, sonrası hepten gaz zaten, roller coastera binmek gibiydi <3

  captain america'nın zamansal bi sürü şeyi bilmemesi detayları çok güzeldi. hem stephen hawking, hem referans anlayınca heyecanlanıp mutlu olması falan acayip şirindi. whedon böyle kasıntı bi karakteri bile sempatikleştirmeyi başarmış.

  --- spoiler ---
  --- spoiler ---
391 entry daha