şükela:  tümü | bugün
7 entry daha
 • ateş tanrısıdır. efsaneye göre, zeus ile heranın oğlu olan bu tanrı topal olarak doğdu, üstelik çokda çirkindi. hera onu doğurduğunda çirkinliğinden utandı, ve diğer tanrıların kendisiyle alay etmesinden korkarak onu olympostan aşağı fırlattı.

  hephaistosun olympostan aşağı lemnos adasına düşüşü tam bir gün sürdü. bir hocanın yardımıyla burada demir, bronz ve değerli madenler üzerinde çalışma sanatını öğrendi ve ve bir yanardağın içine demir atölyesini kurdu. bu demirhane de insanı hayrete düşürecek sanat şaheserleri yarattı. nadide yüzükler, bilezikler kalkanlar yaptı. fakat annesini ve onun kendisine yaptıklarını hiç unutmadı. annesinin yanına çağırılması için bir şeyler yapması gerekiyordu. ve bir gün oturup annesi hera için altından muhteşem bir taht yaptı. bu öyle bir tahttı ki insanın gözlerini kamaştırıyordu, diğer yandan hiçte göründüğü gibi değildi. görünmez bağlardan yapılmış kıskaçları vardı ve üzerine biri oturduğunda bir daha açılmamak üzere kilitleniyor oturan kişiyi hapsediyordu.

  tahtı olymposa yolladığında hera tahtın ihtişamına hayran kaldı, fakat üzerine oturur oturmaz kıskaçlar kapandı ve hera tahta bağlanıp kaldı. bütün tanrılar el birliği ile onu tahtan kurtarmaya çalıştılar ama başaramadılar. son çare hephaistosu çağırdılar fakat hephaistos kulak asmadı. tüm çağrıları duymuyormuş gibi davrandı. kendisine yaptıklarından dolayı heranın cezasını çekmesini istiyordu.zeus hermesi yolladı ancak hermes de onu olymposa çıkmaya razı edemedi. ardından ares geldi, onu olymposa çıkarmak için zor kullanmaya çalıştı ama, hephaistos onu kavgada yendi ve gerisin geri geldiği yere yolladı. bunun üzerine şarap tanrısı dionysos onu getirmeye talip oldu ama o çok farklı bir yol denedi. içirdiği şaraplarla hephaistosu sarhoş ederek ondan herayı tahtan kurtaracağına dair söz aldı. fakat hephaistos bunu tek bir şartla yapmayı kabul edecekti. bunun için tanrılar katına kabul edilmesi ve güzeller güzeli aphroditein kendisiyle evlenmesi.

  karısının daha fazla acı çekmesine dayanamayan zeus oğlunun şartlarını kabul etti. bunun üzerine dionysos onu alıp olymposa götürdü. hephaistos herayı kurtardıktan sonra ilk iş olarark kendisine baştan başa tunçtan bir saray yaptı. saray güneş doğunca parıl parıl parlıyordu, dört tarafına yıldızlar serpiştirilmişti. görenleri hayran bırakan sarayın bir tarafına da muhteşem demirhanesini yerleştirdi.

  hephaisto her sabah güneş doğduktan sonra atölyesine gidiyor, akşama kadar hiç durmadan çalışıyor, tanrıları ve insanları hayrete düşüren ve hayran bırakan şaheserler yaratıyordu. zeus için muhteşem bir asa ve altından taht imal etti. demeter içinse parlak bir orak. apollon ve artemis içinse sağlam ve hızlı oklarla, ok kılıfları yaptı. tüm bunların yanında olymposu süslemek için elinden geleni yaptı; apollon için güzel bir saray inşa etti, zeusun sarayını güçlendirip süsledi. ve tanrılar için onların arzularına göre hareket edecek koltuklar imal etti.

  hephaistos sadece tanrılar için değil insanlar içinde bir çok iyilik yaptı. çirkin ve topal olmasına rağmen iyi kalpli oluşu ile gerek tanrılar gerekse insanlar tarafından sevildi ve sayıldı. ama arzu ettiği ve hak ettiği mutluluğa hiç bir zaman tam olarak ulaşamadı. onu sevmeyen ve sürekli aldatan aphrodite ile olan evliliği ona mutluluktan çok acı ve utanç getirdi.
29 entry daha