şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
16 entry daha
 • kadrolu olmayan araştırma görevlilerinin başındaki maddi kaynaklı sorunlardan yalnızca en göze batandır.

  çoğu araş. gör. kadrolu olmasa da yer aldıkları projelerden sağladıkları gelir ile geçinmekte, projesizlikten kuruyan bahtsız kadrolar ile çalışan arkadaşlar ise tek kuruş para almadan sabah 9 akşam 5+ sefilllik çekmektedir. bu duruma düşmemek için master ya da doktora yaparken başka bir yerde çalışan arkadaşlara iyi gözle bakılmadığı gibi herhangi bir imkan da sunulmamaktadır. kısacası hem gitme, hem öl denmektedir.

  kaldı ki saha ve laboratuvar çalışması bol olan bir bölümün öğrencisi olan arkadaşların tezlerini tamamlayabilmeleri için mesai saatlerini tamamı ile bu araştırmaya yöneltmesi gerekmektedir. kişi bu durumda tezini başarı ile tamamlayabilmek ve emeklerinin karşılığını alabilmek için işini bırakır. bu durumda yol ve yemek için gerekli parayı ya okuldan kazanacak ya da okuldan kazanacaktır. aksi halde sefer tasları ile evden yemek taşımak, aylık akbilini de bayram harçlıkları ile doldurmak durumundadır. kaldı ki 25 yaşını geçmiş ve çalışıp da para kazanacak diye gözünün içine baktığı yavruları hala kendisine el açan anne babalar emekli halleriyle çalışmaktan yorulmuş dizlerini ovuştura ovuştura bir tas çorbalarını zar zor içmektedir.

  hem başarılı hem de çalışkan bu araştırma görevlisi arkadaşlar hali vakti yerinde torpilli kimselerin gasp ettikleri burs imkanları nedeniyle sınırlandırlmış burs olanaklarının kısıyından köşesinden tabi eğer şanlılarsa faydalanabilmektedir. bu da bir asgari ücretin üçte biri bile değildir. yemeğini evden götürebilen şanslı kesim yol parsını burstan karşılayabilir, belki telefonuna kontör yükleyebilir, adsl faturasını ödeyebilir ve başka da bir şey yapamaz.

  bu koşullar altında bilimin içinde bir parça olmaya çalışan bir master ya da doktora öğrencisi, başka bir değişle kadrosuz araş gör, yazdığı tezi kendi imkanları ile bastıracak klasörleyecek, beşi asil yedi tane jüri üyesine dağıtacak ve sınav günü gerekli evrakların çıktısını da önceden hazır edecek, ayrıca jüri üyelerinin sınav sırasında ağızları tatlansın diye kurabiyeler alacak ya da yapacak, sınavdan sonra da ya öğle yemeği ya da akşam yemeğine götürecek. kimse de gelip sormayacak oğlum/kızım sen bu işleri neyle yapacaksın diye.

  bunları bilip de göz yumarak şu ülkede bilimin b'si yapılamaz. özgün değere sahip onlarca projenin harab olduğu, kendisini araştırmaya adıyan öğrencilerin telef olduğu, yıldığı şu ülkenin üniversitelerinde süregelen bu sistem nasıl değişecek bilmiyorum. gelecek nesillerden ümidimi yitiriyorum. insanların vicdanları kıçı kırık projelerle parsayı toplamalarına, bilimin üç paraya satılmasına nasıl izin veriyor bilmiyorum ama ben pencereyi açıp yangın var diye bağırmak istiyorum.

  yangıııın vaaaaaaaarrrrrrr!
598 entry daha