şükela:  tümü | bugün
25 entry daha
 • abd bu zatı tek başına değil çin ile birlikte desteklemiştir. bu konuda kissinger'ın ve brezinski'nin birkaç değerlendirmesi deşifre olmuştur, kissinger [1] kızıl kmerler'i haydutlara benzetmesine rağmen ilişkileri geliştirmek isteğini belirtirken, brezinski [2] pol pot'un bir canavar olduğunu, abd'nin onu doğrudan desteklemeyeceğini fakat çin'in bunun için cesaretlendirilebileceğini belirtmiştir. gerçekten de abd'nin faaliyeti daha çok diplomatik yönde olmuştur, kmerleri uzun süre kamboçya'nın resmi temsilcisi saymak, bunun için bm çapında çaba göstermek gibi.

  peki abd'yi çin'le birlikte bunu yapmaya iten sebep neydi dersek karşımıza, vietnam'ın kamboçya'yı işgali çıkar. insani müdahale bahanesiyle (ortada bir soykırım vardır) gerçekleşen vietnam-dolayısı ile sovyet yayılmasına karşı abd ve çin bir ilkesiz birliktelik ortaya koymuşlar ve vietnam'ın bölgesel güç olmasının önüne set çekmeye çalışmışlardır. başarılı oldukları söylenemez, hatta bizzat çin'in vietnam'a saldırısı dahi bunu engelleyememiştir. olay daha geniş ölçekte çin-sovyet ayrılığının bir uzantısı ve abd'nin bundan yararlanma çabası olarak nitelenebilir.

  (bkz: çin sovyet ayrılığı)
  (bkz: üçüncü çinhindi savaşı)

  [1] http://www.gwu.edu/…aebb/nsaebb193/hak-11-26-75.pdf
  [2] elizabeth becker, when the war was over, new york, touchstone, 1986, p. 440. ; grant evans and kelvin rowley, red brotherhood at war: vietnam, cambodia and laos since 1975, london, verso, rev. ed., 1990.
69 entry daha

hesabın var mı? giriş yap